محمد کریم خان کرمانی شیخیه شیخ احمد احسایی سید کا اعتقادات اصولی اخباری

معرفی مکتب شیخیه (قسمت اول )

شيخيه نام جماعتي از مسلمانان شيعه مذهب است كه بجهت پيروي از عالم بزرگ شيعي مرحوم شيخ احمد بن زين الدين احسائي باين اسم ناميده شده اند .

عقايد شيخيه همان عقايد شيعه جعفري دوازده امامي است و شيخيه نه چيزي از مذهب ائمه اطهار (ع) كم كرده و نه چيزي بر آن افزوده اند، بلكه هيچ نوع كاستن و افزودني رادر دين خدا جايز نميدانند .

بلي گاه شده است كه در توضيح بعض معارف ، با استنباط از كتاب و سنت و اخبار مطالبي نظري را بيان نموده اند كه با برداشتهاي جمع ديگري از علماي شيعه متفاوت شده ، که در مطالبی جدا به آن موارد میپردازیم.

در کل شیخیه معتقدند که اصول و فروع دين باید برگرفته از كتاب خدا و احاديث ائمه اطهار عليهم السلام است باشد ، و بطور خلاصه در جزئي و كلي به چيزي از يافته هاي عقول ناقصه و قياسها و سليقه هاي اشخاص عادي در دين خدا اعتماد نمي نمايند، و در این مورد تفاوت هایی با هر دو مکتب اخباری و اصولی دارند داشته و از آنها شمرده نمیشوند.

همانطور که گفته شد مؤسس مكتب شيخي مرحوم شيخ احمد بن زين الدين احسائي است كه در سال ١١٦٦ هجري قمري در احساء متولد و در سال ١٢٤١ در نزديكي مدينه منوره دار فاني را وداع گفته و در بقيع در جوار ائمه اطهار عليهم السلام دفن گرديده است، ایشان از بسياري علماي بزرگ امثال مرحوم آقا سيد مهدي بحر العلوم اجازه داشت و بسياري از علما مثل مرحوم صاحب جواهر از ايشان اجازه گرفته بودند تصنيفات ايشان بسيار مفصل وبيشتر از يكصد وبيست رساله است.

٢ – پس از مرحوم شيخ احمد احسائي (اع) زبده ترين شاگرد آن مرحوم يعني مرحوم حاج سيد كاظم رشتي (اع) كه بسيار مورد توجه و تصديق استاد خود بود مرجع و مقتداي پيروان مكتب شيخي شد وي در سال ١٢١٢ هجري در رشت متولد شد و در حدود شانزده سالگي به تلمذ نزد شيخ مرحوم (اع) آمده و تا آخر عمر استاد بجز اوقاتي كه حسب الامر ايشان ببعض شهرها مسافرت مينمود در خدمت آن عالم بزرگ بود و پس از آن تا آخر عمر شريف خود يعني سنه ١٢٥٩ در كربلا مقيم و در همانجا وفات نموده در حرم شريف حسيني صلوات اللّه و سلامه عليه در پائين پاي شهدا دفن گرديد آثار قلمي آن مرحوم قريب يكصد وهفتاد رساله است .

كساني كه امروزه بنام شيخيه و پيروان مرحوم شيخ احمد احسائي (اع) معروفند گرايشهاي متعددي در ايشان صورت گرفته است مثلا جمعي صرفا از ميان علماي مذكور در اين مقدمه، بمرحوم شيخ احمد احسائي( اع ) و مرحوم حاج سيد كاظم رشتي (اع) اظهار علاقه مينمايند، و بعضي علاوه بر آن دو بزرگوار نسبت بمرحوم آقاي حاج محمد كريم خان كرماني (اع) نيز اظهار علاقه و پيروي ميكنند و پس از ایشان نیز افراد مختلفی زعامت عده ای از شیخیه را بر عهده گرفت و چه بسا كه هر گروه با گروه ديگر تفاوت نظرهائي هم داشته باشند که به اجمال در پست های بعدی به معرفی هر کدام میپردازیم.

محمد کریم خان کرمانی شیخیه شیخ احمد احسایی سید کا اعتقادات اصولی اخباری

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. بهنام گفت:

  سلام. چرا برخی از فرق شیخیه، گروههای دیگر شیخی را لعنت می کنند؟ من شیخی نیستم اما بسیار بسیار بسیار به علمای شیخی علاقمندم و به آنها احترام خاص می گذارم. بصورت اتفاقی با شیخیه آشنا شدم و چند کتاب از جمله ارشادالعوام و مواعظ۱۲۸۰ و صد موعظه را مطالعه کرده ام. واقعا نکاتی که مرحوم محمدکریم خان کرمانی فرموده اند بی نظیر است و امیدوارم شفاعت ایشان شامل حال من بشود. اما واقعا از تکفیر برخی فرق شیخیه نسبت به برخی دیگر متعجبم. مگر این نیست که اگر کسی، فردی دیگر را تکفیر کند لااقل یکی از آن دو کافر می باشند. خواهشمندم نسبت به این موضوع راهنمایی فرمایید. در صورت صلاحدید پاسخ را فقط به ایمیل من ارسال نمایید. همچنین خیلی دنبال موضوعی در ارتباط با سوره روم و علت سفارش به قرائت این سوره در شبهای قدر بوده ام. آیا امکان دارد مطلبی در این خصوص در سایت قرار دهید؟ آیا کتابی را معرفی می کنید؟ تابحال با سختی فراوان کتابهای شیخیه که نام بردم را تهیه کرده ام. چه راهی برای تهیه کتب پیشنهاد می دهید؟ آیا میشود کتابها را برایم بفرستید یا فردی را معرفی کنید که با تماس با ایشان و پرداخت هزینه، بتوانم کتابها را تهیه نمایم. با تشکر امتنان
  ۱  ۰
  • محمد کریم خان کرمانی شیخیه شیخ احمد احسایی سید کا اعتقادات اصولی اخباری منصف گفت:

   سلام علیکم..
   تکفیر ها اکثرا بر اثر اغراض نفسانی است.. پیشنهاد میکنم مطلب پدیده شوم تفرقه و تکفیر را بخوانید، تا در این مورد روشن تر شده و تکلیف خود را نیز بدانید.
   چشم اگر قسمت باشد در مورد دو سوره مذکور مینویسم.
   برای تهیه کتب بفرمایید در کدام شهر هستید؟
   ۰   ۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *