علامه طباطبایی, شیخیه

آیا شیخیه فرقه ای جدا از شیعه است؟

مکتب شیخیه فرقه ای جدا از شیعه دوازده امامی نیست و علمای آنها در علوم شرعی و حکمت الهی همچون سایر علمای شیعه برداشتهای خود از کتاب و سنت را مطرح نموده اند و یکی از مکتبهای عمده فکری شیعه بحساب میآیند.

مرحوم  علامه طباطبائی در مورد طایفه شیخیه در کتاب ” شیعه در اسلام ” مینویسد :

” طایفه شیخیه که در دو قرن اخیر در میانه شیعه دوازده امامی پیدا شده اند نظر باینکه اختلافشان با دیگران در توجیه پاره ای از مسائل نظری است نه در اثبات ونفی اصل مسائل ،جدائی ایشان را انشعاب نشمردیم “.

معلوم شود علمائی که در هر دو رشته فقه و حکمت و فلسفه عمیق و صاحب نظر بودند نه تنها به ردّ و انکارهای شتابزده نمیپردازند بلکه این مکتب فکری را مکتبی از مکاتب شیعه دوازده امامی دانسته وآنرا انشعاب از شیعه نمیشمرند.

وقصد آنمرحوم از مسائل نظری که اشاره نموده امثال مسأله کیفیت معاد جسمانی ومعراج پیغمبر صلی اللّه علیه وآله وبعض مسائل اصول فقه وپاره ای از مسائل فلسفه و حکمت الهی است و آنکه فرموده است نه در اثبات ونفی اصل مسائل ، تا آخر عبارت ایشان ، باین معنی است که آنمرحوم معتقد بوده است که شیخیه در اثبات ونفی اصول اعتقادات نه فرقی با سایر شیعه دارند ونه از شیعه منشعب شده اند و جدا بودن آنها فقط مربوط به توجیهات آنها در بعض مسائل نظری است که مکتبی را در شیعه بنیان نهاده است . و واضح است که اختلاف در مسائل نظری بین همه علما مرسوم است و مناط کفر وایمان و دخول وخروج از دین و مذهب نمیباشد .

برای اینکه معرفی ساده ای از این مکتب شده باشد بهتر آن است که بعض از همین موارد اختلاف نظر را ذکر کنیم که تا اندازه ای مرزها و حدود این مکتب نیز ترسیم گردد.

و برای این توضیح تفاوت نظرها را بدو قسمت تقسیم میکنیم یکی تفاوتهائی که در بعض مسائل نظری فلسفی و حکمتهای الهی مثل کیفیت معاد و معراج و فضائل امامان و بزرگان شیعه وجود دارد و دیگری تفاوتهائی که در اخذ احکام از ادله احکام وجود داردکه مربوط به اصول فقه است.

در دو فصل بعدی به این دو مساله خواهیم پرداخت.

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ دیدگاه‌

 1. اردلان گوهرنژاد گفت:

  با سلام.این فقط نظرعلامه طباطبایی رض بعنوان یکی ازعلمای شیعه است که ازنظرمن کافیست اما ایا سندی داریدکه دراین دوقرن دراین موضوع بین علمای شیعه اجماع بوده؟

  • منصف گفت:

   سلام علیکم
   شیخ احمد احسایی اع در زمان خود از اکابر علمای شیعه بوده و مورد تایید جمیع علمای اصولی و اخباری بودند. طوری که افرادی مانند صاحب جواهر، شیخ انصاری، مرحوم نوری، مرحوم کلباسی و غیره… تعریف ها از ایشان کرده اند و به اجازه ای که از ایشان گرفته اند افتخار میکنند.. در کتابخانه بخش کتب متفرقه کتاب التحقیق فی مدرسه الاوحد را در این ضمینه مطالعه کنید.

 2. صالح گفت:

  این هم موضوع مفیدی است که در مواقع محکومیت میتوانیم به سخن این قبیل علما استناد کنیم. باز از علمای که شیخیه را تایید کرده اند سند بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *