علامه طباطبایی شیخیه

آیا شیخیه فرقه ای جدا از شیعه است؟

مکتب شيخيه فرقه اي جدا از شيعه دوازده امامي نیست و علماي آنها در علوم شرعي و حكمت الهي همچون ساير علماي شيعه برداشتهاي خود از كتاب و سنت را مطرح نموده اند و يكي از مكتبهاي عمده فكري شيعه بحساب ميآيند.

مرحوم  علامه طباطبائي در مورد طايفه شيخيه در كتاب ” شيعه در اسلام ” مینویسد :

” طايفه شيخيه كه در دو قرن اخير در ميانه شيعه دوازده امامي پيدا شده اند نظر باينكه اختلافشان با ديگران در توجيه پاره اي از مسائل نظري است نه در اثبات ونفي اصل مسائل ،جدائي ايشان را انشعاب نشمرديم “.

معلوم شود علمائي كه در هر دو رشته فقه و حكمت و فلسفه عميق و صاحب نظر بودند نه تنها به ردّ و انكارهاي شتابزده نميپردازند بلكه اين مكتب فكري را مكتبي از مكاتب شيعه دوازده امامي دانسته وآنرا انشعاب از شيعه نميشمرند.

وقصد آنمرحوم از مسائل نظري كه اشاره نموده امثال مسأله كيفيت معاد جسماني ومعراج پيغمبر صلي اللّه عليه وآله وبعض مسائل اصول فقه وپاره اي از مسائل فلسفه و حكمت الهي است و آنكه فرموده است نه در اثبات ونفي اصل مسائل ، تا آخر عبارت ايشان ، باين معني است كه آنمرحوم معتقد بوده است كه شيخيه در اثبات ونفي اصول اعتقادات نه فرقي با ساير شيعه دارند ونه از شيعه منشعب شده اند و جدا بودن آنها فقط مربوط به توجيهات آنها در بعض مسائل نظري است كه مكتبي را در شيعه بنيان نهاده است . و واضح است كه اختلاف در مسائل نظري بين همه علما مرسوم است و مناط كفر وايمان و دخول وخروج از دين و مذهب نميباشد .

براي اينكه معرفي ساده اي از اين مكتب شده باشد بهتر آن است كه بعض از همين موارد اختلاف نظر را ذكر كنيم كه تا اندازه اي مرزها و حدود اين مكتب نيز ترسيم گردد.

و براي اين توضيح تفاوت نظرها را بدو قسمت تقسيم ميكنيم يكي تفاوتهائي كه در بعض مسائل نظري فلسفي و حكمتهاي الهي مثل كيفيت معاد و معراج و فضائل امامان و بزرگان شيعه وجود دارد و دیگری تفاوتهائي كه در اخذ احكام از ادله احكام وجود داردكه مربوط به اصول فقه است.

در دو فصل بعدی به این دو مساله خواهیم پرداخت.

علامه طباطبایی شیخیه

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

 1. اردلان گوهرنژاد گفت:

  با سلام.این فقط نظرعلامه طباطبایی رض بعنوان یکی ازعلمای شیعه است که ازنظرمن کافیست اما ایا سندی داریدکه دراین دوقرن دراین موضوع بین علمای شیعه اجماع بوده؟
  ۰  ۰
  • علامه طباطبایی شیخیه منصف گفت:

   سلام علیکم
   شیخ احمد احسایی اع در زمان خود از اکابر علمای شیعه بوده و مورد تایید جمیع علمای اصولی و اخباری بودند. طوری که افرادی مانند صاحب جواهر، شیخ انصاری، مرحوم نوری، مرحوم کلباسی و غیره… تعریف ها از ایشان کرده اند و به اجازه ای که از ایشان گرفته اند افتخار میکنند.. در کتابخانه بخش کتب متفرقه کتاب التحقیق فی مدرسه الاوحد را در این ضمینه مطالعه کنید.
   ۰   ۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *