محمد کریم خان کرمانی, کسب, کار, ریا, روزی, رزاق

کسب و روزی

مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع در مجلسی فرمودند:

آنچه من به عقل ناقص خود فهمیده ام این است که کسب برای روزی نیست، به جهت آنکه روزی در آسمان است و می رسد، چنانچه تجربه شده است که شخص صبح تا شام زحمت می کشد و شام آنچه پیدا کرده دزد می برد و از راه دیگری روزی او می رسد غیر از این راه. سر تا سر سال زحمت میکشد و آب می دهد و زراعت میکند و روزی او از جای دیگر می رسد و یک دانه از گندم آن زراعت را نمیخورد.

بلکه این کسب را خدا قرار داده که شخص مشغول باشد و دستش به کاری بند باشد که ولگرد نباشد که هر دم ول ول یک گوشه بنشیند. کسب را قرار داده که شخص را از معصیت باز دارد.

فرمودند: مردم خودشان کار را بر خودشان دشوار کرده اند و الا روزیشان به خوبی و خوشی می رسد، خدا ظلم به کسی نمیکند، ما کان الله لیظلمهم و کان الناس انفسهم یظلمون. مرد که میخواهد هر روزه چایی و قندش پا برجا باشد و غذاهای خوب بخورد و لباس های فاخر بپوشد زیاده از مداخلش خرج میکند آن وقت کار برایش سخت میشود.

فرمودند: این مردمی که میبینم همه عبد البطن اند و عبد المرأه و عبد الملک و عبد البیت و عبد الدرهم و الدینارند. فرمودند: شعر این شاعر خودم و خیلی کس ها را مأیوس کرده:

ناز پرورده تنعم نبرد راه بدوست                      عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد

فرمودند: خداوند را بندگانی است در اینجاها، خدا را خاک خفتگانی است، هیچ اعتنا به ایشان نمیکنیم که اگر لب بجنبانند جمیع آسمان و زمین زیر و زیر خواهد شدو آنها همین گوشه کنار در همین جاها هستند.

فرمودند: کن عند الله خیر الناس، کن عند نفسک شر الناس کن عند الناس کاحد الناس. شخص در پیش خدا بهترین مردم باشد و در پیش خودش خود را بدترین مردم بداند و در پیش مردم مثل یکی از مردم باشد.

فرمودند: زیادتی خشوع بدن بر خشوع قلب نفاق است.

 

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۱۱ دیدگاه‌

 1. سید محمدعلی اشرفی گفت:

  صدق مولای و مولا کل المقرین بفضائل اهل البیت قدس الله نفسه الزکیه

 2. صالح گفت:

  والا ما بیش از دخلمون خرج نمیکنیم همیشه براری ضروریات خرج میکنیم و باز بااین حال دستمان تنگ است. من نمیدانم ما یک حقوقی داریم کلا یک میلیون تومان کهاین را هم ۴۵۰ تومن قسط میدهیم به جهت وامبی که برای پول پیش خانه گرفته ایم میماند ۵۵۰ تومن که حالا شما حساب کنید با این گرانی ها و ۵۵۰ تومان در یک ماه با هزینه های اب برق و گاز دکتر و اجاره خانه و هزار جور خرج دیگر که همه هم از ضروریات است نه اصراف و زیاده از دخل با این حال چطور امام فرموده اند که ما زیاد تر از دخل خود خرج میکنیم؟ مگر اینکه امام بفرمایند شما در طول ماه فقط یک بار میوه بخورید گوشت هم نخورید باس هم نخرید پول اب و برق و گاز ندهید…نمیدانم چطور چنین کلامی ازامام را برا ی خودم هضم کنم.

  • منصف گفت:

   هر زمانی را به حسب خودش باید حساب کرد.
   در قدیم خانه را همه داشتند یا در اوایل ازدواج که در خانه پدری بودند. آب و برق و گازی نبود. خیلی از مایحتاج را خودشان تهیه میکردند و نمیخریدند.. زندگی ها ساده تر بود ووو
   الان هم هر کس با خودش انصاف داشته باشد حد خرج درست دستش می آید.
   الان میبینی فقیر ترین ها هم حتما باید عروسیشان برقرار باشد، بهترین لوازم خانه را داشته باشند، وسایل غیر ضروری مانند گوشی هوشمند تلوزیون، انواع خوراک پز ها، طلا و غیره را باید داشته باشند.
   مهمانی ها با کادو بازی هایش برقرار است… خلاصه اگر دقت کنید فقیر ترین ها هم سر تا پا فضول عیش دارند. البته در مورد زندگی شما قضاوت نمیکنم و خود اعلمید

 3. صالح گفت:

  من همین الان تا اخر ماه هیچ پولی ندارم که خرج زندگی کنم…نمیدانم تا وقتی حقوق بدهند به بنده چه باید بکنم. حتی پول نان خریدن هم ندارم باید برم از کسی قرض کنم حالا چطور من زیاده از دخلم خرج میکنم؟ یک میلیون چی هست که حالا کسی جرات کند زیاده از ان خرج کند؟

 4. صالح گفت:

  این چیزهای که شما گفتید در زندگی امروز زمان امروز از ضروریات است البته در حد معقولش همسن گوشی هوشمند الان کمک کرده که بتوانم راحت وارد سایت شما بشوم و اشسفاده ببرم.خیلی از لوازم زندگی ضروری هستند. ما که ازدواجمانهم زیر ساده برگزار شد.مساله ی روزی از ان مسایلی است که تا الان احدی نتوانسته جواب درست و قانع کننده ای به ادم بدهد.انتظاری هم نیست چون حقیقا امر پیچیده ای هست.
  ان شالله که خداوند ماعال به مومنین رزق وسیع عطا کند چون مومن بخیل و خسیس نیست و مال را تنها برای خود قبض نمیکند و با آن دستگیری میکند از سایراقوام سببی و نسبی و حتی مومنین

  • منصف گفت:

   در طریق النجات قسمت روزی طالبان علم توضیح میدهند که اصول عیش تا چه حد نسبت به توقعات ما پایین تر است.. در جای دیگر حتی میفرمایند طرف میخواهد چای و سماورش هم به راه باشد بعد میگوید من فقیرم.
   ان شاءالله در هر حال شاکر باشیم تا خدا بیشتر کند

 5. صالح گفت:

  یعنی چای و سماور هم نباید باشد؟!!!!!!!!!!!! یعنی این در نظر حاج کریم خان اعلی الله مقامه جزو تجملات زندگی محسوب میشود؟؟؟؟؟!!!!
  به ان کتاب رجوع میکنم که ببینم اصول عیش تا چه حد است.

 6. صالح گفت:

  این بخشی از کلام مرحوم حاج کریم خان رحمت الله علیه است:
  بلکه این کسب را خدا قرار داده که شخص مشغول باشد و دستش به کاری بند باشد که ولگرد نباشد که هر دم ول ول یک گوشه بنشیند. کسب را قرار داده که شخص را از معصیت باز دارد.

  حالا این خودش جای بحث دارد که اگر چنین است خب پس من بنشینم در خانه و به عبادات و خوندن کتابهایم بگذران و سر کار نروم چرا که روزی من از اسمان میرسد. و اشتغال تنها برای بیکار نماندن و دوری از ولگردی و معصیت است تازه من هم که با ماندن در خانه و عبادت و مطالعه نتنها بیکار نبودده بلکه اشتغال به دو امر بزرگ دارم. حالا ایا واقعا سر ماه پول به حسابم می اید از اسمان یا هر طریق دیگر که بنده با ان مایحتاج خانواده را بدهم؟ اجاره منزل و پول اب و برق و گاز و تلفن و دکتر و مخارج مدرسه و خوراک و پوشاک و سفر زیارتی و هزار جور مخارج دیگر را بدهم؟
  این مساله رزق و روزی را احدی نتوانست حل کند و تا قیام آن عالیجناب هم احدی نمیتواند حلش کند.

  • منصف گفت:

   کسی نگفته بشینید توی خانه..
   کسب را باید انجام داد و روزی خیلی ها هم خدا در کسبشان قرار داده.. غرض مرحوم کرمانی اع این است که خدا میتوانست مثل بنی اسراییل من و سلوی برایمان بفرستد اما میداند مشغول به کار نباشیم به تباهی وقت میگذرانیم.
   و اینکه نباید روزی را در آن کاری که انجام میدهید ببینید و نیتتون از کار امتثالا لامرالله باشه.. وقتی واقعا روزی دهنده رو خدا بدونید از کساد شدن کار ها، سود نبردن در یک معامله یا از دست دادن چیزی نباید ناراحت باشید همانطور که از سود کردن و بدست آوردن نباید خوشحال شوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *