فضائل ائمه ع, دعای ماه رجب (اللهم انی اسئلک بمعانی), دعای ماه رجب, دعای رجبیه

دعای رجبیه از ناحیه مقدسه

دعای رجبیه (اللهم انی اسئلک بمعانی) از توقیعات حضرت بقیه الله عجل الله فرجه است که به دست جناب محمد بن عثمان (اع) از ناحیه مقدسه صادر شده و مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع آن را در کتاب شریف طرایف الدعوات به نقل از بلدالامین ذکر کرده و خواندن آن در هر روز ماه رجب توصیه میکنند.

تمامی فقرات این دعای عظیم شأن در فضایل ائمه علیهم السلام و اسرار توحید است که ظاهری از آن را برخی علمای شیخیه از جمله مرحوم محمد باقر همدانی (ره) و مرحوم محمد خان کرمانی (ره) طی چند رساله معنی کرده و اظهار بواطن آن موقوف به ظهور امام (عج) می باشد.

در ادامه متن دعا را به صورت تصویری قرار میدهم تا به راحتی قابل ذخیره و اشتراک گذاری باشد. ان شاءالله از دعای خیر خود در ذیل اعمال ماه رجب برای اینجانب دریغ نفرمایید.

فضائل ائمه ع, دعای ماه رجب (اللهم انی اسئلک بمعانی), دعای ماه رجب, دعای رجبیه

 

ترجمه دعا:

به نام خداى بخشنده مهربان

اى خدا از تو درخواست مى ‏کنم به جمیع معانى آنچه صاحبان امرت دعا میکنند، آنان که بر سر تو امین و به امرت مستبشر و شاد خاطرند و به شرح توصیف قدرتت و به بیان عظمتت مشغولند.

درخواست مى‏ کنم به آنچه‏ مشیتت در آنان ناطق است که معدن اسرار کلمات خود قرارشان دادى و ارکان توحید تو و آیات و مقامات تواند که آن آیات تعطیل نخواهد بود در هر مکان، هر که تو را شناسد به آن آیات شناسد و میان تو و آنها جدایى نیست جز آنکه آنان بنده و مخلوق تواند، فتق و رتق آن آیات به دست تو و آغاز و انجامش بسوى توست، پشتیبان دین تو و گواه و حامى و مدافع و نگهبان و مبلغان دین تو اند که از آنها آسمان و زمین تو پر است براى آنکه آشکار شود که خدایى جز تو نیست.

پس به آن درخواست مى‏ کنم و به مواقع عز و جلال و به رحمتت و به مقامات و نشانه هاى تو که درود فرستى بر محمد (ص) و آلش و بر ایمان و پایداریم بیفزایى.

اى نهان در عین آشکارى و اى پیدا در عین پنهانى اى جدا کننده نور و ظلمت اى وصف شده ولى نه به کنه ذات و اى شناخته شده نه به مشابه اى اندازه بخش هر محدود و گواه هر مشهود و آفریننده هر موجود و به شمار آورنده هر معدود و فاقد گرداننده هر مفقود.

معبودى غیر تو در عالم نیست تویى اهل کبریاء و جلال و جود اى کسى که او را کیفیت نیست و داراى مکان نیست اى پنهان از هر دیده اى وجود دایم ابدى و اى پاینده و داناى هر چیز، درود فرست بر محمد (ص) و آلش و بر بندگان برگزیده ‏ات و بشر پرده دارانت و فرشتگان مقربت و خاموشان صف زده و مهیاى فرمانت و در – این ماه رجب معظم مکرم و بعد از این ماه هاى حرام دیگر به ما برکت عطا کن و نعمت فراوان در آن به ما کرامت فرما و قسمت ما در این ماه بسیار گردان و سوکند ما را برى ساز به حق اسم اعظم اعظم و باجلال و بزرگوارت که آن اسم را بر روز نهادى روشن شد و بر شب قرار دادى تاریک گشت و هر گناهى که ما مى‏ دانیم و نمى ‏دانیم ببخش و ما را از گناهان با بهترین مقام عصمت معصوم گردان و ما را به تقدیر خود کفایت فرما و به ما منت گذار به حسن نظرت و ما را به غیر خود وا مگذار و ما را محروم از خیر و احسانت مگردان و در آنچه سرنوشت عمر ما قرار داده ‏اى برکت بخش و باطن ما را صالح گردان و به ما از جانب خود امان عطا کن و ما را بدار به حسن ایمان و عمل نیکو و ما را تا به ماه روزه و ما بعد آن از ایام و سالها عمر ده اى خداى صاحب جلال و بزرگوارى.

اگر اشتباهی در ترجمه بود لطفا ذکر کنید تا اصلاح شود. با تشکر

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *