نسب مرحوم سید کاظم رشتی اع معرفی سید کاظم رشتی اع کشتار کربلا کتاب های سید کاظم رشتی اع سید کاظم رشتی اع سید کاظم رشتی زندگینامه سید کاظم رشتی اع

تحقیق جامعی در مورد مرحوم سید کاظم رشتی اع و معرفی کتب ایشان

در ادامه اشعار  کتاب مبارک مثنوی مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع شخص کامل زمان خود را اینگونه توصیف میکند:

كاظم بن قاسم اي رخشنده طور ** * ** ای ز نور روي تو تابنده هور

اي جهان جان و اي جان جهان ** * ** خانه‌سوز صد چو من بي‌خانمان

اين چه آتش بد فكندي در تنم ** * ** كو زباني تا از آن يك دم زنم

كو زباني كو زباني كو زبان ** * ** تا بگويم شمه از شرح آن

آتشي ز آن دم زنم اندر جهان ** * ** سوزم از آن دودمان جسم و جان

آتشت ني آتش موساستی ** * ** ني شبيه آتش عيساستي

آتشت از مشرق و مغرب جداست ** * ** مظهر نورش ز حد استواست

نار تو ميباشد از نار خليل ** * ** كو براي دوستان بد سلسبيل

گر چه ني آن آتش موساستی ** * ** ليك عيان از سينه سيناستي

آيد از او ناله‌هاي نخل طور ** * ** نور حق از نار او دارد ظهور

ناله‌هايش ناله‌هاي شه بود ** * ** گر چه درك ناس از آن كوته بود

گر چه دارد ديده كوران حجاب ** * ** آفتابي آفتابي آفتاب

چون ز نور تو جهاني روشن است ** * ** لطفي ار چه جان ما بي‌روزن است

گر چه ما را روزني سوي تو نيست ** * ** ليك ملجائي بجز كوي تو نيست

نور رويت گر كفيل ما شود ** * ** ظلمت خودبيني از جانها رود

ملجأ ارواح ما كوي تو است ** * ** جان ما را جمله رو سوي تو است

چونكه ما را راه سوي شاه نيست ** * ** وجه ما جز جانب درگاه نيست

مسجد و مسجود ما درگاه اوست ** * ** مقصد و مقصود ساجد شاه اوست

شاه ما از مشرق و مغرب جداست ** * **جلوه رويش بحد استواست

جلوه رويش بود عين الحيات ** * ** زين سبب باشد سويش روي جهات

مرحوم حاج سيد كاظم رشتي اعلي الله مقامه که در ابیات بالا مرحوم کرمانی اع ستایش وی را مینمود، از اعظم کاملین و بزرگان دین بوده و مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع افتخار به شاگردی آن جناب دارد و در وصف استاد خود مینویسد:

سيد قمقام و مولاي همام عالم عامل سيد كاظم ادام الله عزه و علاه و امد ظله علي رؤوس من والاه و او بزرگترين تلميذي بود از تلامذه شيخ اعلي الله مقامه كه هيچكس مادامي كه شيخ بزرگوار در حيوة بود باندازه آن سيد عالي مقدار از او بهره نبرد، پس ديدم او را و ديد مرا و سؤال كردم از او پس جواب داد مرا در مسائلي پس او را درياي متلاطمي يافتم بآن طوري كه اول گفت :
لو جئته لرأيت الناس في رجل       ** * **      و الدهر في ساعة و الارض في دار
پس خدمتش را مغتنم شمردم و شكر خدا را بر اين منت بجا آوردم و ملازم خدمتش بودم.

در ادامه این مطلب به معرفی بیشتر مرحوم سید کاظم رشتی اعلی الله مقامه می پردازیم.

نسب مرحوم سید کاظم رشتی اعلی الله مقامه:

مرحوم سید کاظم پسر مرحوم آقا سيد قاسم پسر مرحوم آقا سيد احمد فرزند مرحوم آقا سيد حبيب است كه از بزرگان سادات حسيني و اعاظم اهل مدينه طيبه بودند. مرحوم آقا سيد احمد بعد از وفات پدر بخاطر شیوع طاعون در مدينه از آنجا به رشت مهاجرت كرده و در رشت ساكن شدند و فرزندش مرحوم آقا سيد قاسم در آنجا متولد شد و از اكابر فضلاي اهل رشت محسوب گرديد و در آنجا متأهل شد و جناب سيد مرحوم در رشت متولد شد و مشهور برشتی گرديد.

ولادت مرحوم سید کاظم رشتی اعلی الله مقامه:

سال تولد ایشان 1212 هجري قمري است، ایشان سن طفولیت را اغلب اوقات بتفكر ميگذرانيد و آثار زهد از ایشان پيدا بود و رغبت زیادی بتحصيل داشت، لذا پدر مرحومش او را نزد معلمینی قرار داد و در اندك زمانی تحصيل علوم ظاهر را نموده و طالب علوم عاليه گرديد.

آشنایی ایشان با مرحوم شیخ احمد احسایی اعلی الله مقامه

طبق نقل ها مرحوم سید اع شبي كه در خواب بخدمت حضرت صديقه كبري سلام الله عليها رسيده و ايشان او را به مرحوم شيخ احمد بن زين‌الدين احسائي اعلي الله مقامه هدایت فرمودند و در آن هنگام شیخ مرحوم در يزد بودند، سید کاظم اع به هر طور خود را به یزد رسانیده و خدمت شيخ اعلي الله مقامه رسيدند و ملازمت خدمت ايشان را اختيار كرده و باستفاضه و استفاده از آن عالم بزرگ مشغول شد و منتهاي آمال و تمام مقصود خود را در آن جا ديد و در سفر و حضر ملازم خدمت شيخ بزرگوار بود. شيخ اعلي الله مقامه در حق او فرمود : ولدي كاظم يفهم و غيره لايفهم.

توطن در کربلا

در سفری که شيخ احمد احسایی اع به عتبات عاليات داشتند سيد مرحوم را امر بتوطن در كربلاي معلي فرمودند. سيد نیز حسب الامر ایشان متوطن و مشغول افاضه و تدريس و ترويج شريعت جد بزرگوار و بيان فضائل آل اطهار سلام الله عليهم شد.

مصدقین مرحوم سید کاظم رشتی اعلی الله مقامه:
علماء بزرگی مانند مرحوم سيد علي طباطبائي صاحب رياض و مرحوم شيخ خلف بن عسكر و مرحوم سيد عبدالله شبر صاحب فقه‌الاماميه و مرحوم سيد جعفر شبر و سيد حسن خراساني و شيخ نوح نجفي و عالم شهير آقا ميرزا محمدحسين شهرستاني رضوان الله عليهم تصديق بزرگواري و علم و فضل و زهد و تقوي و صبر و شجاعت و سخاوت و كرامت سید را نموده اند.

سيد بزرگوار بگونه ای در عراق عرب با همه طبقات سلوك فرمود كه حاكم و رعيت و رئيس و مرئوس باستثناي عده معدودي از مغرضين و حاسدين همگي مجذوب و پيرو و ارادتمند او بودند حتي از سيد محمود آلوسي مفتي بغداد صاحب المقامات الآلوسية منقول است كه گفته بود اگر سيد در زماني بود كه ممكن بود نبيي مبعوث شود و ادعاي نبوت ميكرد من اول من آمن بودم زيرا شرط آن كه علم و عمل و تقوي و كرامت است در او موجود است و تا كنون در عتبات عاليات و در عراق عرب كرامات و خوارق عاداتي كه از سيد مرحوم بروز كرده است در السنه و افواه خاص و عام مشهور و مسموع است ولي بقول شاعر عرب :
قد تنكر العين ضوء الشمس من رمد ** * ** و ينكر الفم طعم الماء من سقم

قضیه شورش کربلا

در سال ۱۲۵۸  اهالي كربلا انقلاب و شورشي در برابر دولت عثماني نمودند و منجر به كشته شدن عده ای از مؤمنين و مؤمنات و اطفال و سادات و طلاب از زوار و مجاورين آن آستانه شريفه گرديد.

در آن هنگام حرمين شریفین و خانه سيد مرحوم اع از قتل عام محفوظ و ملجأ اهالی بود، و مرحوم سید کاظم رشتی اع با تلاش فراوان و میانجیگری برای جلوگیری از این واقعه تلاش بسیار نمود

محمدنامق پاشا که نماینده ویژه اعزامی برای بررسی موضوع واقعه کربلا از طرف حکومت عثمانی بود، درباره سید مرحوم اع (به تعبیر نامه: سید کاظم افندی) چنین میگوید:

«مجتهد مسلّم مذهب شیعه هستند و بیش از پانصد نفر طلبه در حلقه درس ایشان می‌نشینند و اسرار توحید را بحث و تقریر می‌کنند. تمام شیعیان در امر دین به اجتهاد ایشان عمل می‌نمایند. حتی روایت است که حضرت محمدشاه، شاه ایران به اجتهاد کاظم افندی عمل می‌کند…»

در مورد این واقعه کتابی تحت عنوان «گزارش یک کشتار» به چاپ رسیده است که برای محققین در این مورد قابل استفاده است.

سفر آخر

در سال ۱۲۵۹ هق يعنی  يك سال بعد از وقوع کشتار کربلا، سید مرحوم اع سفری به حرمین عسگریین (ع) مشرف شده و از دوستان خود نیز تقاضا نمودند که با ایشان همراه شوند، به طوری که به مرحوم ميرزا حسن طبيب كه از تلاميذ ايشان بود فرمودند  با من بيائيد گويا اين سفر آخر من باشد.

شهادت سید مرحوم اعلی الله مقامه

پس از زیارت عسگریین علیهم السلام به کاظمین مشرف شده و نجيب پاشا که والي بغداد بود سيد را ببغداد طلبيد و در ظاهر تعظيم و تكريم بسيار نمود ولي در قهوه زهر بايشان خورانيد.

چون سید مرحوم اع از نزد والي مذكور مراجعت كردند خون قي كرده و بي‌حال شدند و ايشان را بتعجيل از كاظمين بكربلاي معلي منتقل کردند، بعد از دو سه روز در شب يازدهم ذي‌الحجة سال 1259 هجري قمری وفات نمودند و در رواق پائين پای امام حسین علیه السلام و متصل بقبور شهدا رضوان الله عليهم مدفون شدند.

مدفن سید مرحوم اعلی الله مقامه

مرقد مطهر سيد مرحوم اع و مرحوم آقاي حاج محمدكريم خان کرمانی اعلي الله مقامه و اعقاب ايشان در رواق پائين پای حضرت سيدالشهداء عليه السلام در مقابل دری كه پائين پاي شهداست و بحرم مطهر وارد ميشود هست و سابقا اين در مسدود بود و شبكه داشت براي اينكه روي قبور شهدا گام نگذارند و حرمتشان محفوظ باشد.

اما در زمان جنگ جهانی اول و شکست عثمانی و تسلط دولت انگليس جمعي از اعراب اطراف كربلا بواسطه سابقه عداوتي كه با خاندان سید مرحوم اع داشتند خانه ایشان را غارت كرده و آتش زدند و بعد از فراغت از آنجا بلافاصله بحرم مطهر هجوم برده و سنگ مرقد مطهر سيد کاظم رشتی اع و مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع را كه سنگهاي نفيس و قيمتي بود كندند و نفايس ديگر و چراغها و قرآنهای نفيسی که  مراقد ایشان بآنها زينت شده بود و بسيار ممتاز و عتيقه بودند غارت کردند و شبكه مقدسه را هم كندند و آن درگاه را معبر عمومي قرار دادند براي اينكه قبور مشايخ اع و هفتاد و دو تن شهدا سلام الله عليهم را لگد مال کرده باشند و الآن هم هنوز بهمان صورت است و اجازه نميدهند كه آن درگاه مسدود شود. ولي بديهي است كه اهل معرفت و ادب احترام و احتراز ميكنند و هيچوقت از آن در وارد حرم مطهر نميشوند و قبور شهدا را لگد نميگذارند.

معرفی منابع

شرح پيش‌آمدهایی كه در ايام زندگانی بر آن بزرگوار گذشت و رفتار هایی كه بعضی از معاندين با آن بزرگوار نمودند در كتاب دليل المتحيرين شرح داده شده و همچنین مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع در كتاب هداية الطالبين مرقوم نموده اند.

تألیفات و تصنیفات مرحوم سید کاظم رشتی اع

اما تأليفات و تصنيفات ايشان بالغ بر 150 مجلد است كه تعداد زيادي از آن كتب بطبع رسيده و بخشی نیز نابود شده و طی حملاتی که به منزل اولاد ایشان شده به غارت رفته است. به تازگی مجموعه ای از برخی کتب سید مرحوم اع تحت عنوان جواهر الحکم به چاپ رسیده است.

فهرست کتب مرحوم سید کاظم رشتی اع

كتب و رسائل حكميه الهيه و فضائل

رساله اسطرلابيه : در شرح رساله از شيخ بهائي در شرح احكام اسطرلاب و تطبيق آنها با مراتب باطنه و عالم كبير

رساله جنيه: در جواب سائلي از حقيقت جن مشتمل بر چند سؤال

رساله – جواب ميرزا حسن هندي عظيم‌آبادي : (در باب اشكالاتي كه در مسئله معاد داشته و رفع اشكالاتي كه در شرح دعاي سمات داشته از بواطن و تحقيق قول در بواطن و ذكر ميزاني بجهت معرفت حق و باطل در بواطن)

رساله – در جواب سيد حسن‌رضا هندي  (در شرح بعضي فقرات كه روايت شده است بعد از نماز جعفر طيار و سؤال از معني اشتقاق و اقسام آن و مراد از عظمت و كبرياء و كينونت و جود و عز و كرم و رحمت و رأفت و لطف و بيان مفاهيم و مصاديق آنها لغة و اصطلاحا)

رساله – در جواب آخوند ملا حسين‌علي مشتمل بر دوازده سؤال

دروس – در شرح فقره اول خطبه توحيد حضرت امير عليه السلام ( الحمد لله الذي لايبلغ مدحته القائلون ، الخ كه قسمت موجود را در ليالي ماه مبارك رمضان ١٢٥٧ بيان فرموده‌اند و مشتمل بر ١٨ درس است)

دروس – در شرح كتاب شرح خطبه طتنجيه (متن اين دروس نيز در دست نيست و تنها خلاصه‌اي از آن موجود ميباشد)

دروس – در شرح كتاب لوامع الحسينيه  (متن اين دروس نيز در دست نيست و تنها خلاصه‌اي از آن موجود ميباشد)

شرح چهل حديث در حقيقت علم و فائده و مراتب آن و عوالم عاليه و سافله آن و حمله آن ناتمام است و بيش از مقدمه كتاب نوشته نشده .

شرح حديث عمران صابي (كه از حضرت رضا عليه السلام سؤال ميكند : اخبرني عن الكائن الاول و عما خلق ، در جواب آقا ميرزا زين‌العابدين مرقوم فرموده‌اند )

شرح حديث قدر (كه از حضرت امير عليه السلام روايت شده است و اول حديث اين است كه ميفرمايد : ان القدر سر من اسرار الله و ستر من ستر الله و حفظ من حفظ الله ، الخ )

شرح خطبه طتنجيه (اميرالمؤمنين عليه السلام كه در منزلي بين مدينه و كوفه بيان فرموده‌اند و مشتمل است بر حكمتها و فضائل بسيار ، فرمود : الحمد لله الذي فتق الاجواء ، الخ )

شرح دعاي سمات در جواب آخوند ملا علي‌اصغر نيشابوري و مشتمل است بر اسرار و حكم بسيار

رساله – در شرح يك فقره از دعاي شعبان (كه اول آن اين است : الهي هب لي كمال الانقطاع اليك و انر بصائر قلوبنا بضياء نظرنا اليك ، تا آخر كه در جواب بعض سالكين مرقوم فرموده‌اند )

رساله – در شرح دعاي مروي در ربيع الاسابيع (ملحق‌) نام سائل ملا محسن مازندراني است و مؤلف اعلي الله مقامه جواب سؤال اول در شرح دعا را به مرحوم آقاي حاج محمدكريم خان (اع‌) محول فرموده‌اند

رساله – در شرح بعض فقرات از جزء اول از شرح الزياره شيخ مرحوم اعلي الله مقامه

رساله – در شرح بعض فقرات از فائده اولي از فوائد شيخ مرحوم اعلي الله مقامه

شرح قصيده لاميه عبدالباقي افندي (كه در هنگامي كه سلطان عثماني قطعه پوشي از پوشهاي ضريح مطهر حضرت رسول صلي الله عليه و آله را بعنوان تحفه و هديه جهت ضريح محترم حضرت موسي بن جعفر عليهما السلام فرستاده بود در مدح آن حضرت انشاد كرده و اول آن قصيده اين است : وافتك يا موسي بن جعفر تحفة ** * ** منها يلوح لنا الطراز الاول
و بخواهش علي‌رضاپاشا والي بغداد آن قصيده را شرح فرموده‌اند و مشتمل است بر غرايب علوم

شرح قصيده بائيه شذور الذهب علي بن موسي اندلسي در علم كيميا و اول آن قصيده اين است :
خذ البيضة الشقراء و انزع قشورها ** * ** فان لها تحت القشور لبابا

شرح قصيده معروفه ابن‌سينا درباره روح
كه مطلع آن اين است : هبطت اليك من المحل الارفع ** * ** ورقاء ذات تعزز و تمنع

شرح لوامع الحسينيه كه بخواهش آخوند ملا مشهد مرقوم فرموده‌اند

رساله – در جواب ميرزا شفيع صدر (كه از ضمير فاعل در : زيد ضرب ، و مرجع آن كه آيا ذات زيد است يا عنوان او سؤال كرده و از فرق بين مقام بيان و ابواب استفسار نموده )

رساله طينيه (در جواب شيخ جواد از معني حديث شريف مروي از اميرالمؤمنين عليه السلام كه مردي از ايشان سؤال كرد كه : هل رأيت رجلا في الدنيا فقال عليه السلام رأيت رجلا و انا الي الآن اسأل عنه فقلت له من انت قال انا الطين ، تا آخر )

رساله عامليه در جواب سؤالات يكي از اهل جبل عامل از مطالب زير :

١ – عذاب كسي كه اصل خلقت او از سجين است چگونه صحيح است و حال آنكه براي مخلوق قبل از خلق اختياري نيست
٢ – از معني رب و مراتب او
٣ – از معني حديث شريف : الناس نيام و اذا ماتوا انتبهوا ، و تطبيق آن در باقي مراتب صعود
٤ – از فرق بين اهل باطن از حق و باطل
٥ – از معني كبد ثور و كبد حوت
٦ – از معني حديث شريف : كلما في القرآن في الحمد و كلما في الحمد في البسملة ، الخ
٧ – از معني حديث شريف : ان لنا مع الله حالات هو فيها نحن و نحن فيها هو الا انه هو هو و نحن نحن
٨ – از معني حديث شريف : العبودية جوهرة كنهها الربوبية ، الخ
٩ – پيغمبر صلي الله عليه و آله كه قطب و محل فيض است سر انتظار آن حضرت براي وحي چه بوده
١٠ – بعد از موت متألم و متنعم روح است يا جسد يا هر دو
١١ – براي حصول نور معرفت بفؤاد بچه بايد متوسل شد

رساله – جواب عبدالله بيك كه از مسائل زير سؤال كرده :
١ – توحيد و ادله و مراتب و اركان آن
٢ – حقيقت صفات ذاتيه و فعليه
٣ – حقيقت اسماء الله و اقسام آنها
٤ – موضوع له اسماء الهيه چيست
٥ – ائمه اطهار عليهم السلام چگونه محل ظهور آيات خداوند عالمند
٦ – استفسار از بعض رموز حرفيه
٧ – استفسار از مراد از حروف مقطعه در قرآن
٨ – استعلام از ميزان فضيلت پيغمبر صلي الله عليه و آله بر حضرت امير عليه السلام
٩ – استفسار از معني جبر و تفويض و امر بين امرين
١٠ – استفسار از اول وجود و مراتب و محل آن
١١ – استفسار از اينكه كلي منطقي و كلي طبيعي و كلي عقلي در خارج موجودند يا نه
١٢ – عقل چگونه است و كيفيت ادراك آن چيست
١٣ – بين الفاظ و معاني مناسبت ذاتيه است يا نه و دلالت بواسطه مناسبت است يا بمجرد وضع
١٤ – استفسار از وجه تركيب اشياء از ضدين
١٥ – وجه تقسيم اشياء به‌كثيف و لطيف و الطف چيست
١٦ – وجه بطلان مفهوم براي ذات سبحانه چيست
١٧ – معني : من عرف نفسه فقد عرف ربه ، چيست
١٨ – سر ظهور معجزات از حضرت امير عليه السلام چيست و حقيقت اينكه آن بزرگوار آيت پيغمبر است (ص‌) چيست
١٩ – جزاي طاعت چرا بايد ده برابر جزاي معصيت باشد

رساله – ديگر در جواب عبدالله بيك از مطالب زير :
١ – اگر رسول خدا (ص‌) عالم بتفاصيل كربلا بود فايده اخبار جبرئيل چه بود
٢ – معني : خلق الله الاشياء بالمشية و خلق المشية بنفسها ، چيست
٣ – صفات حادثه فعليه قبل از مشيت خلق شده‌اند يا بعد
٤ – صادر اول مشيت است يا حقيقت محمديه صلوات الله علي صاحبها
٥ – صادر اول مخلوق بذات خداست يا بامري ديگر

رساله – در جواب آخوند ملا عبدالوهاب لاهيجاني از مطالب زير :
١ – ما كه خود را مايل بعمل و تقوي و مجاورت علما مي‌بينيم چرا خداوند ما را بر آنها موفق نميفرمايد و از ما معاصي سر ميزند با اينكه بآنها راضي نيستيم
٢ – علت عدم استجابت دعاها چيست با اينكه خداوند ميفرمايد : ادعوني استجب لكم ، و چرا تداوي بادويه اثر دارد و ادعيه اثر نميكند
٣ – راه تأثير اذكار چيست

رساله – در جواب ميرزا علي اشرف از مطالب زير :
١ – همه ملائكه در رتبه واحده‌اند يا مراتب متكثره دارند
٢ – ملائكه معصومند يا نه و اگر معصومند چگونه اناسي و جن كه فوق آنها شمرده شده‌اند معصوم نيستند
٣ – بعد از فناي عالم و قيام قيامت در دار تكليف مكلفين ديگري هستند يا نه
٤ – فعل اشرف است يا اسم فاعل
٥ – معني حركت جوهريه چيست

رساله – در جواب آخوند ملا علي برغاني از مطالب زير :
١ – از ابن‌عباس از حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام مروي است : اول ما خلق الله الخلق خلق نورا ابتدعه من غير شئ ثم خلق منه ظلمة ، الخ چگونه نور از ظلمت و ظلمت از نور خلق ميشود
٢ – فرق صيغتين در حديث شريف چيست كه حضرت صادق عليه السلام فرمودند : لما امر ابرهيم و اسمعيل ببناء البيت و تمت بناؤه قعد علي ركن ثم نادي هلم الي الحج و لو نادي هلموا الي الحج لم‌يحج الا من كان يومئذ انسيا مخلوقا
٣ – در فرمايش امام عليه السلام :
أتزعم انك جرم صغير ** * ** و فيك انطوي العالم الاكبر
راه تطبيق تفاصيل عالم كبير با انسان چيست
(ملحق‌) سؤال – عمر طبيعي محدود در انسان و فصول عمر و مراتب او از نطفه تا تولد و كيفيت انطباق آندو بر يكديگر چيست
٤ – در عالم كبير انبياء محسوس و مشهودند و شرايع آنها ثابت است تفاصيل اينها در عالم صغير چيست
٥ – موت و حشر و حساب كه براي انسان است تفاصيلش در عالم كبير چيست
٦ – ظهور امام عليه السلام و رجعت ايشان در عالم كبير است تفصيلش در عالم صغير چيست
٧ – استفسار از جواب مسائل بطريق باطن و باطن باطن

رساله – جواب آقا سيد علي بهبهاني از مطالب زير :
١ – مراد از بينونت عزلت و بينونت صفت در فرمايش حضرت امير عليه السلام چيست كه فرمودند : توحيده تمييزه عن خلقه و حكم التمييز بينونة صفة لا بينونة عزلة
٢ – معني حديث شريف : الجمع بلا تفرقة زندقة و التفرقة بلا جمع تعطيل و الجمع بينهما توحيد ، چيست
٣ – وجود امر انتزاعي اعتباري است يا اينكه موجود متأصل است

رساله – در جواب آقا سيد علي بهبهاني از مطالب زير :
١ – معني كاف مستديره بر نفس خودش و مراد از عمق اكبر چيست
٢ – معني قصبه ياقوت و معني درياهاي دوازده‌گانه و معني ذر اول و ذر ثاني چيست
٣ – سلسله طوليه و عرضيه چيست
٤ – استفسار از تفسير آيه نور و حديث : العبودية جوهرة كنهها الربوبية

رساله – در جواب شيخ علي آل عبدالجبار قطيفي از مطالب زير :
١ – استفسار از كيفيت تطبيق آنچه سيد فرموده‌اند كه الف از نقطه صادر شده و باء از الف و دال از باء تا آخر با ترتيباتي كه حكما براي حروف داده‌اند مثل ابتث و ابجد و استفسار از مطالبي كه متعلق باين معني است
٢ – فرمايش امام عليه السلام در دعا : بحق من وصلت طاعته بطاعتك و من جعلت معصيته لمعصيتك ، ظاهر اين است كه تشبيه در دو چيز مختلف واقع ميشود و حال آنكه مستفاد از اخبار اين است كه طاعت ايشان عين طاعت خداست چگونه جمع ميفرمائيد

رساله غرويه در جواب ملا صالح از مطالب زير :
١ – استفسار از مراد بعض سالفين در قولش درباره حرف : كان موجودا قبل وجود السماوات و الارضين و الافلاك ، تا اينكه گفته : و لايتوهم احداثها كانت موجودة كما هي موجودة الآن و انما هي قدرة اخرجها الله تعالي
٢ – استفسار از معني حديث شريف : ان الله تعالي لما خلق اللوح و القلم و قال له اكتب و قال ما اكتب فنظر اليه بنظر الهيبة ، الخ
٣ – استفسار از معني قول آصف بن برخيا : وجود الحرف سر من اسرار مخزون في خزائن علمه ، الخ
٤ – استفسار از قول اندلسيين و زماطره كه ميگويند : ارواح حروف دائمة الفيض و الهبوطند و تشبيه ميكنند آنها را بارواح اناسي ، و موضوعاتي كه متعلق باين مطلب است
٥ – معني فرمايش آصف بن برخيا چيست كه : ان الاشكال مقناطيس لارواحها متي صورت شكلا جذب روحا ، الخ
٦ – ابن‌سينا در باب فعل و ترتيب ميگويد كه علويات فاعل و سفليات مفعولند و اين قول ظاهرا با فرمايش آصف بن برخيا : الاشكال مقناطيس الارواح ، منافات دارد بيان مطلب چيست
٧ – معني زمامين در كلام ابن‌سينا در حروف چيست
٨ – استفسار از معني فرمايش آصف بن برخيا : لقد مدت لنا الاحرف النورانية حجابا نورية و سرادقات جلالية ، الخ
٩ – استفسار از معني قول حكما : ان الفلك حي في ذاته كامل في صفاته ، الخ
١٠ – خداوند عالم عموم اسماء را بآدم (ع‌) تعليم فرمود يا رمل و نجوم را
١١ – كواكب سياره در اجسام تنها مؤثرند يا در اجسام و نفوس هر دو
١٢ – مراد از اين چيست كه ميگويند زحل اثر ميكند در اجسام در ارض بردا و يبسا و تجمدا و اثر ميكند در نفوس پس مستعد ميكند آنها را از براي خيال و وهم و تعقل
١٣ – معني اينكه مشتري قوي و هيئت را حفظ ميكند چيست
١٤ – مراد از اينكه مريخ حرارت غريزيه باجسام افاضه ميكند چيست
١٥ – معني اينكه شمس افاضه ميكند بر نفوس قواي قلب و قهر را و ساير تأثيراتي كه براي آن شمرده‌اند چيست
١٦ – معني اينكه زهره فيض ميدهد باجسام حرارت و رطوبت را و ساير تأثيراتي كه براي آن شمرده‌اند چيست
١٧ – مراد از فيض دادن عطارد قواي ناريه را و ساير تأثيراتي كه براي آن شمرده‌اند چيست

فائده – در بيان وجود و ماهيت و بيان حكمت احكام خمسه شرعيه

رساله – در بيان تشعب علوم از نقطه واحده

فائده – در اينكه لفظ وجود در مورد خداوند و خلق باشتراك حقيقي معنوي بكار نميرود

رساله لوامع الحسينيه در بيان وجودات ثلثه بطوري كه مطابق حكمت آل‌محمد (ع‌) است

مثنوي (شامل اشعاري فارسي كه نسخه آن در دست نيست لكن در رساله مقامات العارفين كه در مجمع الرسائل ١٦ چاپ شده و چند رساله ديگر بعض اشعار آنرا نقل فرموده‌اند)

رساله – در جواب آقا محمد رشتي از مطالب زير :
١ – از سبب اختلاف موجودات كه آيا قوابلند يا مشيت امكانيه و اشكالاتي كه بر اين دو فرض وارد است
٢ – سؤال از بيان فرمايش شيخ كه فرموده‌اند اختلاف در صور است
٣ – مراد از عالم عقول كه معاني اشياء در آنجا متمايز است چيست و مكان او كجاست
٤ – در اخبار است كه مؤمن از عليين خلق شده و كافر از سجين و از اين جبر لازم ميآيد
٥ – سؤال از معني فرمايش امام عليه السلام كه ارواح دوهزار سال قبل از اجساد خلق شده‌اند
٦ – اينكه ميفرمائيد : كل ما يجب في الواجب فهو في الممكن ممتنع و كلما جاز في الممكن فهو في الواجب ممتنع ، لازمه‌اش صحت قول ملاصدرا است كه ميگويد : بسيط الحقيقة كل الاشياء ، چرا كه اين در حق مخلوق ممتنع است پس در حق واجب واجب است و حال آنكه قائل باين قول نيستيد
٧ – نبوت خاصه و ولايت خاصه را بدليل عقل قاطع بيان فرمائيد
٨ – دليل اينكه خيال صورت مرشد براي مسترشد حرام است از كتاب و سنت چيست

رساله – جواب حاج محمد كه از شرح اسم اعظم سؤال نموده بطوري كه مطابق با هياكل شريفه اربعة‌عشر سلام الله عليهم باشد

رساله در جواب آقا محمدباقر يزدي در اسرار حج

رساله – در جواب محمدرحيم خان از مطالب زير :
١ – از معني حديث شريف : العبودية جوهرة كنهها الربوبية ، تا آخر
٢ – از معني حديث شريف : اول ما خلق الله نور نبيك يا جابر ، الخ
٣ – استفسار از شرح احاديث وارده در طينت
٤ – استفسار از شرح حقيقت امر بين الامرين
٥ – استفسار از حقيقت معاد و حشر ارواح و اجساد

رساله – در جواب ميرزا محمدحسن بن وزير از مطالب زير :
١ – قاب قوسين از كدام مرتبه است
٢ – حكما ذات خدا را علت اشياء دانسته‌اند و شيخ مرحوم (اع‌) قائل بعليت مشيتند حق مقام چيست
٣ – مشيت چگونه مخلوق بنفس است
٤ – اسماء الله كه موضوع از براي مقاماتند بچه معني است
٥ – خطابات چگونه راجع بمقامات است
٦ – در عرصه امكان اشياء چگونه مذكورند و معني امكان چيست

رساله – در جواب محمدعلي بن محمدنبي خان كه از كيفيت وجود سؤال كرده

مرشد المؤمنين الي النهج المستقيم
(نسخه اين رساله فعلا در دست نيست لكن آنطور كه در رساله مقامات العارفين ( صفحه ٤٠٣ مجمع الرسائل ١٦ ) فرموده‌اند رساله‌ايست فارسي كه شامل اثبات توحيد ذات با دليلي جامع دليل فرجه و دليل تمانع است )

المسائل الرشيدية (در جواب ملا محمد رشيد در حقيقت اعيان ثابته و اختلاف قابليات و سر اختلاف موجودات كه از جانب خداست يا خلق كه در سن نوزده سالگي مرقوم فرموده‌اند )

رساله مطالع الانوار در جواب ملا محمد رشيد (در شرح بعض عبارات كلمات مكنونه ملا محسن فيض و تزييف حق و باطل آنها ، اين رساله را در ١٩ سالگي مرقوم فرموده‌اند )

رساله – در جواب آخوند ملا مهدي از مطالب زير :
١ – سر اختلاف مزاجها چيست و سر اينكه محبت در سوداوي بيشتر از ديگران است چيست
٢ – فؤاد در انسان چگونه جهت من ربه اوست و حال آنكه خداوند جهت ندارد
٣ – مراد از حدوث چيست
٤ – در اخبار است كه هر كه آيه آخر كهف را قبل از خواب بخواند هر وقت خواست بيدار ميشود راه اختصاص اين امر باين آيه چيست و چرا گاهي اثر نميكند
٥ – در وقت خواب روح كجا ميرود و سبب نوم چيست
٦ – چرا بعضي بليد هستند و بعضي ذكي و بليد ميتواند تحصيل ذكاوت كند يا نه
٧ – شيطان از جن بود يا ملائكه

رساله – در جواب حاج ملا نعمة‌الله شيرازي از معني ابواب اربعه در حديث شريف مروي از حضرت صادق عليه السلام : انكم لاتكونون صالحين حتي تعرفوا و لاتعرفون حتي تصدقوا

رساله – در علم هيئت و اثبات هيأت افلاك باطنه و كيفيت حركات آنها و تطبيق احكام هيئت ظاهره با احكام باطنه

رساله – در جواب سائلي كه مطالب زير را جواب فرموده‌اند و اصل سؤالات ذكر نشده :
١ – معذب بودن كفار در دار دنيا
٢ – خلقت جنت و نار از روز اول
٣ – علت تولد كفار و اشرار از انبياء عليهم السلام
٤ – علت تأخير اجابت دعا
٥ – علت اينكه استغفار باعث استجابت دعا ميشود
٦ – كيفيت خوردن عصاي موسي عليه السلام حبال و عصي سحره را
٧ – تحقيق احوال رؤيا و رائي و مرئي
٨ – موت و نزع روح
٩ – حقيقت زمان و تحقيق اينكه اعياد اربعه باحسن صورتي در روز قيامت ميآيند
١٠ – تحقيق اينكه براي انسان چهل مقام است كه بآنها مراتبش تمام و تكميل ميشود

رساله – در جواب جماعتي از طلاب كه قسمت موجود آن از دو مسأله است :
١ – سبب تعلم موسي از خضر عليهما السلام با وجود افضليت موسي و علت خرق سفينه و قتل غلام و بناء جدار چه بود
٢ – قرآن متداول نزد ما كه قطعا همان قرآن نازل بر رسول خدا صلي الله عليه و آله بعينه نيست پس آن قرآن الآن كجاست

رساله – در جواب بعض فضلاي خراسان از مطالب زير :
١ – مفاعيل كه قائمند بفعل خداوند قيام صدور و بحقيقت محمديه صلوات الله علي صاحبها قيام ركني حال فعل بنفسه چيست آيا در او جهت مفعوليتي ملاحظه ميشود يا نه و آيا بذات خود قائم است يا بذات الله
٢ – اختلاف اجابت و انكار بفعل خداست يا نه و بنا بر ثاني آيا اشياء شاعر بودند بما يكون از شقاوت و سعادت قبل از كون
٣ – سؤال از عمل و ذكري كه باعث فتح نور و رفع شكوك و شبهات قلبيه بشود

رساله – در جواب بعض علماي شام كه از مسئله اصابة العين سؤال نموده در يكي از نسخ كاتب بعد از استنساخ رساله نوشته : قد تمت

رسالة الاستبصار

رساله – در جواب بعض اعلام در جواب سوالات زیر:
١ – سر عصمت انبياء و اولياء قولا و علما و عملا چه چيز است
٢ – ولايت مطلقه و آيه : انا عرضنا الامانة ، الخ مقصود از آنها چيست
٣ – ضرب تازيانه پيغمبر (ص‌) بر سواده عمدي بوده يا سهوي
٤ – بيان : لا جبر و لا تفويض بل امر بين الامرين ، را بفرمائيد
٥ – آيا پيغمبر (ص‌) قبل از نزول جبرئيل عالم بوحي بودند
٦ – آيا تناول حضرت رضا (ع‌) انگور مسموم را القاء نفس بتهلكه نبود
٧ – موجب بدا چيست و تردد از خداوند در : ماترددت ، الخ چه معني دارد
٨ – حروفي كه در الفاظ بكار ميرود قديم است يا حادث و چند نوع است
٩ – حكمت آن چيست كه در شب معراج حضرت موسي (ع‌) عدم طاقت امت بر نماز را بحضرت پيغمبر (ص‌) نشان داد و چرا نماز پنجاه ركعت شد
١٠ – وجود تشريعي و وجود تكويني كدام است
١١ – در شب معراج كه پيغمبر (ص‌) در عرش هفتادهزار قنديل ديدند كه در ميان يكي از آنها ما سوي الله بود در باقي چه بود

رساله – در جواب يكي از اهل احساء از مسائل زير :
١ – جمع بين آيات داله بر نفي علم پيغمبر (ص‌) و ائمه عليهم السلام بمغيبات و اخباري كه دلالت بر اين دارند كه ايشان علم غيب دارند
٢ – معني اينكه ائمه عليهم السلام علت فاعلي هستند چيست
٣ – معني اينكه حمره آسمان بعد از شهادت حضرت سيدالشهداء عليه السلام پيدا شد چيست
٤ – جمع بين اخبار وارده در وجوب رضا بقضا و اخبار وارده در وجوب كراهت از معاصي و اهل آنها با اينكه همه چيزها بقضا و قدر خداست چگونه است

رساله – در جواب سائلي از معني حديث ابوالاسود دؤلي در مورد كلام و رفع اشكال در آن
( چنانكه كاتب نوشته است اين آخرين رساله سيد مرحوم اعلي الله مقامه است و آنرا در سرمن‌رأي مرقوم فرموده‌اند )

رساله – در معني حديث : ان الله خلق آدم علي صورته كه در مكه معظمه در جواب اعتراض بعض اهل انكار مرقوم فرموده‌اند

رساله – در جواب بعض اخوان از ١١ مسأله :
١ – آيا مادر معصوم بتول است يا نه
٢ – سؤال از معني حديث : من عرف نفسه فقد عرف ربه
٣ – از معني حديث : كلما في العالم في القرآن و كلما في القرآن في الحمد ، الخ
٤ – از معني حديث : لاتحيط به الاوهام بل تجلي لها بها ، الخ
٥ – از معني حديث : انما تحد الادوات انفسها و تشير الآلات الي نظائرها
٦ – در آيه : شهد الله انه لا اله الا هو ، الخ اقسام اربعه شهادات چيست و چرا نفرموده : لا اله الا الله ، و چرا ملائكه را بر اولوا العلم مقدم داشته است
٧ – از معني آيه : انما امره اذا اراد شيئا ان يقول له كن فيكون ، و آيا اين مخاطب حين خطاب موجود است
٨ – از معني حديث : ان اناسا من شيعتنا يزعمون انا نعلم الغيب ، الخ
٩ – از معني حديث جابر : أتدري ما المعرفة ، الخ
١٠ – سؤال از بيان ايمان مستقر و مستودع
١١ – سؤال از حال معصوم در بطن ام از جهت غذاء

رساله – در جواب سؤال بعض اخوان از حقيقت عقل و روح و نوم و از ماده شمس و كيفيت خلقت آن

رساله – در جواب سائلي از چهار سؤال :
١ – سؤال از صحت حديث كميل و شرح آن
٢ – سؤال از صحت و شرح حديث : لو علم ابوذر ما في قلب سلمان لقتله
٣ – سؤال از مسأله طينت و شرح حديث : السعيد سعيد في بطن امه و الشقي شقي في بطن امه
٤ – سؤال از مسأله بدا و لوح محو و اثبات و لوح محفوظ و معني لوح

رساله – در اختلاف مراتب موجودات بحسب اختلاف قوابل آنها در قبول تكليف

رساله – در معني حديث كنت كنزا مخفيا

رساله – در جواب سائلي از دو سؤال
١ – در امر : ادعوني استجب لكم ، با وجود اينكه لفظ عام و مطلق است چرا از دعا اثري ظاهر نميشود
٢ – در شرح دعاي سمات در فقره : و للداعين باسمائك ، درباره دعا و اجابت فرموده‌ايد كه هرگاه بلفظ قولي بخوانند اجابت نميشود مراد چه چيز است

رساله – در حصول علم بندگان بمصالح خود

رساله – در اسرار نون و وضع دايره باتصال نونين

رساله – در بيان اشارات ملكيه و در بيان مقامات ظاهره و باطنه و تأويل كلمات قرآن و اخبار اهل بيت عليهم السلام (ملحق‌) ظاهرا

رساله – در جواب يكي از دوستان از اينكه اسماء ائمه عليهم السلام باختيار خودشان بوده يا خداوند آنها را اختيار كرده و در اين صورت ترجيح اين اسمها بر ساير اسمها چيست

رساله – در جواب سائلي از چند سؤال
كه سؤال اول آن از معني اين شعر است و فعلا فقط قسمتي از جواب اين سؤال موجود است :
پير ما گفت خطا بر قلم صنع نرفت ** * ** آفرين بر نظر پاك خطاپوشش باد

كتب اعتقادات و اجوبه ايرادات

رساله – در جواب شيخ اسمعيل بن شيخ اسدالله كاظميني از مسائل زير :
١ – از معني عصمت و آنچه متعلق بآن است
٢ – از تفسير قول خداي تعالي : اني جاعل في الارض خليفة
٣ – از برهان قطعي بر وجوب معرفت ائمه اثني‌عشر (ص‌) بر كافه امت
٤ – از تطبيق احاديث طينت و توفيق آنها با قواعد عقليه

رساله – در بيان اعتقادات مؤلف (اع‌) و اينكه اگر در بيانات ايشان كلام متشابهي يافت شد بايد آنرا حمل بر محكمات نمود و اينكه ظاهر اعتقادات فرقه محقه حق و حجت است بلاشك ، اين رساله دو مرتبه با قدري تفاوت در عبارات نوشته شده است

رساله بهبهانيه در جواب سؤالات ميرزا محمدباقر طبيب بهبهاني مشتمل بر سه سؤال از مراتب زير :
١ – از مراتب توحيد و مقام وحدت و تفريد
٢ – از مراتب ائمه اطهار عليهم السلام و مقامات ايشان و ولايت ايشان
٣ – از معاد كه آيا جسماني است يا روحاني و بيان حقيقت آن

رساله – ترجمه كتاب مبارك حيوة النفس شيخ مرحوم (اع‌)

رساله حجة البالغة در جواب سيد احمد در رد بر يهود و نصاري و اثبات نبوت و ولايت ائمه عليهم السلام و بطلان مذهب مخالفين ايشان و مخالفين شيعه ايشان

رساله حجة الدافعة در اثبات تصرف امام عليه السلام در عرصه كون در جواب مسائل بعضي از متعسفين

رساله حمليه در جواب سائلي كه از معني اينكه اميرالمؤمنين عليه السلام باطن انبياء هستند و از كليات فضائل ائمه عليهم السلام سؤال كرده

رساله دليل المتحيرين (در جواب شخصي كه از علت اختلاف فرق اسلام سؤال كرده و مشتمل است بر ذكر بعض مصائب شيخ مرحوم اعلي الله مقامه و خود آن جناب)

رساله – در جواب سليمان خان افشار از مسائل زير :
١ – در اخبار فرموده‌اند همه قرآن يا ثلث آن يا ربع آن در فضل ما است در ظاهر قرآن كه چنين نيست قاعده كليه كه رفع شكوك و شبهات را در اين باره بنمايد بيان فرمائيد
٢ – معني اينكه در آيات و اخبار وارد شده كه ذكر همه چيز در كتاب مبين هست چيست
٣ – مفسرين خاصه و عامه آنچه از ادله اعجاز قرآن ذكر كرده‌اند منحصر به سه وجه است يكي عجز بشر از اتيان بمثل و يكي اشتمال آن بر مغيبات و يكي منافع و آثار مترتبه بر آيات و صوفيه و فرنگيان اين ادله را نقض كرده‌اند رفع اشكالات را بفرمائيد و همچنين آداب تلاوت نافعه را بفرمائيد
٤ – بيان فرمائيد علامت شناختن علماي عارفين چيست
٥ – وجه تسميه سور باسماء مخصوصه از قبيل بقره و عنكبوت چيست

رساله – در شرح كلمات معما مانندي است در توحيد كه منسوب بفخر رازي است
و اول آنها اينست : سد توحيد از پي توحيد است ، با تو توحيد از پي توحيد است

رساله – در شرح كلمات بعض علما

رساله در جواب عالم فوق الذكر كه مسمي به علي و اهل طهران بوده و بر عباراتي از شرح فوق ايراد گرفته است

رساله – در عقايد پنج‌گانه
كه بخواهش بعض سالكين با ذكر ادله مختصره مرقوم فرموده‌اند و مشتمل بر پنج باب است :
١ – توحيد ، ٢ – عدل ، ٣ – نبوت ، ٤ – امامت ، ٥ – معاد

رساله غريه در جواب محمدعلي نام از مسائل زير :
١ – وجه انحصار شرايع شش‌گانه چيست
٢ – غير از پيغمبر (ص‌) هيچ يك از انبياء اولوا العزم بر كافه خلق مبعوث بوده‌اند يا نه و انبياء اربعه (ع‌) كه الآن زنده‌اند مثل ما احكامشان را از ائمه (ع‌) ميگيرند يا نه
٣ – از انبياء اولوا العزم غير از پيغمبر ما (ص‌) هيچ يك مبعوث بر جن بوده‌اند يا نه
٤ – پيغمبر ما (ص‌) آيا مبعوث بر همه اشياء بوده‌اند يا نه و اگر بوده‌اند اين اختصاص بايشان دارد يا ساير اولوا العزم هم مبعوث بر آنها

فائده – در تحقيق جبر و تفويض و بيان مشيت عزم و مشيت حتم

رساله كشف الحق در تحقيق مسئله معراج بتفصيل

رساله – در جواب شيخ محمد بن شيخ عبدعلي آل عبدالجبار قطيفي (در اثبات تقرير امام زمان عجل الله فرجه و عليه السلام و اثبات تصرف آن حضرت در زمان غيبت و نصرت كردن رعيت خود )

رساله جواب ميرزا محمدباقر طبيب در بهبهانيه گذشت )

رساله – در جواب محمدرضا ميرزا از شبهه آكل و مأكول

رساله – مسمي بمقامات العارفين در حقيقت بدء و عود

رساله – در جواب سيد مقيم قزويني از مطالب زير :
١ – مبدء و منتهاي اهل آخرت كجاست
٢ – در آخرت آيا توالد و تناسل هست
٣ – ماده جنين اخروي چيست و تناكح اهل آخرت چگونه است
٤ – دليل قطعي بر معاد جسماني چيست

رساله – در جواب سؤالات حاج مكي بن حاج عبدالله بحراني از مسائل زير :
١ – فضيلت حضرت فاطمه (ع‌) را بر حضرت مريم چگونه اثبات ميكنيم با اينكه مسلمين اجماع كرده‌اند كه مريم از همه زنهاي عالم بهتر است
٢ – انصار اميرالمؤمنين (ع‌) امثال سلمان و ابوذر افضل بودند يا انصار حضرت سيدالشهداء (ع‌) و آيا آنها افضلند يا انصار قائم عجل الله فرجه

مواعظ در شرح آيه : ان اول بيت وضع للناس ، الخ كه قسمت موجود مربوط به ماه مبارك رمضان ١٢٥٧ است و ٢٩ موعظه ميباشد

رساله – در بيان بعضي از مراتب حكميه و فضائل ائمه اطهار عليهم السلام

رساله – در تحقيق عالم ذر و تكاليف و اختلافات حاصله در آن عالم و كيفيت وصول خلق در دار دنيا بمنزل معرفت

رساله – در كيفيت بقاء اجساد شريفه ائمه عليهم السلام

رساله در معاد جسماني

رساله – در معني خلود اهل جنت و نار و كيفيت بقاء آنها

رساله – در رد بر كسي كه بر شيخ مرحوم اعلي الله مقامه در مسئله معاد و علم رد كرده است

رساله – در بيان ميزان قويم و قسطاس مستقيم در تمييز حق از باطل (ملحق‌) از مؤلف (اع‌) رساله‌اي بنام لمعات پيدا شده كه در اوائل آن فرموده‌اند در بيان ميزان قويم و قسطاس مستقيم و اين ظاهرا عنوان همان رساله است كه در معرفت علماي حقه است ، مشخصات رساله لمعات ذيل اين شماره ثبت شد .

رساله در تسديد خداوند

كتب سير و سلوك سيد مرحوم (اع‌)

رساله‌ در كيفيت سلوك و تهذيب اخلاق در جواب شخصي بنام ملا عبدالرزاق

خطبه عربي كه در روز عيد اضحي انشاد فرموده‌اند در توحيد و مواعظ است

رساله – در سير و سلوك بسوي مقام قرب

رساله در سلوك و اصول

رساله – مشهور بصعوديه و نزوليه در جواب يكي از اخوان در كيفيت ارتقاء بسوي حضرت قدس و تخلص از دركات جهل و غي كه راه بسوي اين مطلب چيست و شرايط تحصيلش كدام است

رساله در سلوك محتمل است كه اين همان رساله صعوديه باشد كه ذكري از آن در فهرست سيد اعلي الله مقامه نيست .

رساله – در وصيت بآقا محمدشريف كرماني

رساله – در وصيت بمرحوم آقاي حاج محمدكريم خان کرمانی (اع‌)

وصيت‌نامه عربي

رساله – در تنبيه بعض علماي نجف بر اشتباهي كه در مطالب رساله ايشان در علم سلوك و اخلاق كرده بود و توهم غير مقصود كرده بود

كتب و رسائل اصوليه

رساله – در جواب سيد حسن‌رضا هندي در بيان ادله چهارگانه اصوليه

دروس – در اصول فقه كه ظاهرا از خارج بيان ميفرموده‌اند

رساله در جواب مرحوم آقاي حاج محمدكريم خان كرماني اعلي الله مقامه از بعض مسائل اصوليه و فقهيه

رساله – در اصول و مشتمل است بر قاعده شريفه

رساله – در اينكه شريعت روح وجود كوني است و حكيم آنرا بحكمت ميفهمد و آنكه نتواند بموعظه حسنه و آنكه نتواند بمجادله بالتي هي احسن كه آن در احكام اربعه شرعيه است

رساله – در تحقيق مظنه و اقسام و شئون و خواص آن و اثبات عمل بيقين

رساله – در تحقيق حق در امهات مسائل اصوليه و جواب از مستحدثات اصوليين

رساله – در اثبات مناسبت بين الفاظ و معاني

رساله – در بعض مسائل اصوليه

رساله – در جواب آقا محمدتقي از دو سؤال :
١ – باب علم مسدود است يا فتح باب آن ممكن ميباشد
٢ – با عصمت معصوم (ع‌) حفظ دين چگونه انجام ميگيرد و قواعد اصوليه مردوده كدامند

رساله – در بيان ناسخ و منسوخ و متشابه و محكم و مقدم و مؤخر و محرف و منقطع از آيات قرآنيه و تعيين عام و خاص آن بحسب لفظ و معني و بيان واحد و جمع لفظي و معنوي و ساير احكام كه در آيات قرآني است

فائده – در تحقيق پاره از مسائل اصوليه

رساله – در بيان بعض مسائل اصوليه مثل اصالت جزئيت و شرطيت از براي عبادت در امور مشكوكه متعلقه بعبادات و بيان اينكه الفاظ عبادات موضوع است بر معاني صحيحه نه معاني اعم

رساله – در جواب دو سؤال از مطالب زير :
١ – از اينكه خطاب خداوند بخلق بقدر فهم ايشان است
٢ – از تقسيم موضوعات احكام شرعيه

رساله – در جواب بعض اهل اصفهان از مطالب زير :
١ – بيان حقيقت اخباريين و مجتهدين و ذكر ادله طرفين
٢ – بيان علائم مجتهد جامع الشرايط
٣ – جواز تقليد مفضول با وجود فاضل

رساله – در لغت و علت ايجاد آن و بيان وضع و بيان اقسام آن از حيث واضع و از حيث موضوع و موضوع له در وقت وضع و بيان اينكه خداوند واضع است و بيان محكم و متشابه

رساله – در جواب مسائلي از اصول فقه و ادله شرعيه و متعلقات آنها

رساله – در اجتهاد و تقليد و بعض مسائل قضا

كتب فقهيه

رساله – در بيان احكام طهارت و صلوة ، مجرد فتوي

ترجمة الصلوة
در ترجمه الفاظ نماز بزبان فارسي كه بخواهش بعض مؤمنين مرقوم فرموده‌اند

رساله مختصره در بعض ضروريات نمازهاي يوميه

رساله – در مسائل متفرقه از صلوة و طهارت و نجاست و امثال آن

رساله – در صوم بطور تفصيل با اشاره بدليل

رساله مختصره در حج

رساله – در بعض مسائل خمس

دروس فقهي – در شرح كتاب طلاق شرح لمعه

رساله – در اغلب احكام زكوة

رساله – در بعض مسائل بيع و صلح

رساله – در جواب بعضي از مسائل امانت و شركت و وكالت و نيابت و ساير مكاسب و تقاص و قرض و قراض و بعض مسائل ديات و حدود

رساله – در حد لقطه و احكام آن

رساله – در جواب بعض مسائل از نكاح و طلاق

رساله – در بيان ظهار و ايلاء در جواب اهل بحرين

رساله – در بعض احكام جهاد و جزيه و حدود و شرايط آن و احكام اراضي مفتوحة العنوة و بعض مسائل در نذر و وقف

رساله – در جواب سؤالي كه از بعض احكام وصيت شده

رساله – در بعض احكام ميراث

رساله – ترجمه مختصر حيدريه شيخ مرحوم اعلي الله مقامه

رساله – در جواب مسائل مفتي بغداد از مسائل زير :
١ – تفسير قول خداي تعالي : يا ايها الذين آمنوا شهادة بينكم اذا حضر احدكم الموت
٢ – تحقيق مسأله در رضاع
٣ – رفع اختلاف بين قول حنفيه و شافعيه در معني قول خداي تعالي : و امهاتكم اللاتي ارضعنكم

رساله عمليه فارسي

رساله – در جواب بعض اهل بغداد از مسائل زير :
١ – حلال از صيد بحر و بر كدام است
٢ – ابدان يهود و نصاري طاهر است يا نجس
٣ – حكم ذبيحه آنها چيست
٤ – حكم اطفال آنها چيست

رساله – در حكم عده امه موطوئه

رساله – در جواب مسائلي از بغداد كه مشتمل بر مسائل فقهيه بسيار است

رساله – در جواب سؤالات فقهيه كه از احسا شده است

رساله – در جواب سؤالات زير كه از احسا سؤال شده :
١ – آيا صلوة وسطي همانطور كه اختيار شيخ (اع‌) است نماز صبح است
٢ – شب قدر كدام شب است
٣ – آيا مدت حمل حضرت عيسي عليه السلام نه ساعت بوده است
٤ – چه ميفرمائيد در كسي كه وصيت بتعزيه يا زيارت حضرت سيدالشهداء عليه السلام بنمايد و ثلث كفايت آن و ساير وصايا را نكند و اگر زني يا دو زن در وصيتي شهادت دادند ربع وصيت يا نصف آن تنفيذ ميشود يا نه
٥ – در چيزي كه خود وصي محل تهمت است شهادتش مقبول است يا نه
٦ – نيابت زن از مرد صحيح است يا نه
٧ – كسي كه اجير شده باشد براي كاري ميتواند ديگري را اجير نمايد يا نه و آيا فرقي در حكم كسي كه مستأجر حج و نماز شده است با غيرش هست يا نه
٨ – كسي كه بدون عذر ترك زيارت كند فاسق شمرده ميشود يا نه
٩ – شوهر اگر بر عيالش نترسد ميتواند او را از زيارت منع كند يا نه
١٠ – كسي كه سه طلاق ميدهد آيا در رجوع شرط است كه بعد از هر طلاق مواقعه نمايد يا در مجلس واحدي متواليا ممكن است
١١ – موقوفه كه خراب شده و حاصلش كفايت تمام عمل را نكند آيا بايد بقدر حاصل عمل نمود
١٢ – اقراء سه حيض است يا سه طهر
١٣ – عبادت مميز شرعي است يا تمريني
١٤ – كسي كه براي كاري اجير شده با اذن ميتواند كه بديگري با اجرت كمتر واگذار كند يا نه
١٥ – معرفت امهات ائمه (ع‌) و دانستن اسماء آنها و اعتقاد بمنزه بودن آنها از شرك واجب است يا نه
١٦ – معرفت انبياء اولوا العزم بر مكلفين واجب است يا نه
١٧ – سليمان بن صرد خزاعي و عباس و ابن‌عباس و مختار و زيد بن علي نزد شما مرضي هستند يا نه
١٨ – سب و برائت در مورد تقيه جايز است يا نه
١٩ – چه ميفرمائيد درباره غصب فدك و حديثي كه وارد شده است : ماضاع مال في بر و لا بحر الا و له فيه حق
٢٠ – عدول بلد يا محله بدون ولايت از طرف پدر آيا واجب است كه متكفل امور يتيم بشوند يا نه
٢١ – ملك الموت روح ميت را بآسمان ميبرد يا در دستش نگاه ميدارد و در قبر بزبان او برميگرداند كه تكلم كند و از اصول سؤال ميشود يا از غير آن هم سؤال ميشود
٢٢ – اولاد مشركين و منافقين در قيامت دوباره بر آنها تكليف عرضه ميشود يا نه
٢٣ – آيا جايز است بر مؤمن كه بخل كند بر برادر محتاجش و اگر محتاجي بر نفس خودش از هلاك بترسد جايز است كه از مال مخالفين چيزي تناول كند
٢٤ – فرق بين مخالف و ناصب چيست و حكم اموال اهل كتاب در اين زمانها چيست
٢٥ – اگر بر مسجد يا مثل آن كه وقف باشد بترسند خراب شود فروش آن جايز است يا نه و چه كسي در زمان غيبت متولي فروش است
٢٦ – اگر مثلا زمين خرابي باشد كه وقف است و كسي آن را تبرعا آباد نميكند جايز است قسمتي از آن را براي آبادي بقيه آن فروخت
٢٧ – كسي كه ملتزم شده براي ميت نماز وحشت بنمايد و فراموش كند چگونه قضا كند
٢٨ – فرزند با كراهت پدر و مادر بسفر طاعت مثل زيارت يا براي تحصيل معيشت ميتواند برود يا نه
٢٩ – اگر كسي نذر نمايد اطعام كند خود و عيالش هم ميتوانند از آن بخورند يا نه و اگر با آنها اصلا غيري نباشد كه بخورد بري‌ء الذمه ميشود يا نه
٣٠ – در عده مطلقه بائنه با خواهرش ميتوان تزويج نمود يا نه
٣١ – معامله روي عين زمين وقف ميتوان نمود يا نه
٣٢ – اگر تكيه براي اقامه مصيبت يكي از ائمه عليهم السلام وقف شده باشد اقامه مصيبت يكي ديگر از آن بزرگواران در آن محل ميتوان نمود يا نه
٣٣ – محاكمه نزد حكام مخالفين جايز است يا نه
٣٤ – حكم وديعه ناصب حكم مال او را دارد يا نه
٣٥ – مراد از ضمير تثنيه در قول خداي تعالي : اللذان يأتيانها منكم فآذوهما ، چيست
٣٦ – اينكه شب در مشحوف روي شط سوار ميشوند و آتش مينمايند و ماهيها در مشحوف خود را مياندازند اين از اسباب صيد شمرده ميشود يا نه
٣٧ – صيدي كه كافر در حضور مسلم بيرون بياورد حلال است يا نه
٣٨ – در تنوري كه كافر نان پخته بدون تطهير با آب ميشود نان پخت يا نه
٣٩ – انگشتري كه نگين آن را كافر نصب كرده نجس است يا نه
٤٠ – چه ميفرمائيد در دو زوجه رسول الله صلي الله عليه و آله كه آيا نكاح حقيقي معروف بين آن حضرت و آنها واقع شد يا نه
٤١ – زوجه و مملوك و پسر قبل از استيذان نذر نمايند باطل است يا منوط باجازه است
٤٢ – نذري كه براي وقت معيني شده و فوت شود قضا دارد يا نه
٤٣ – در حال نذر قدرت بر منذور شرط است يا نه
٤٤ – نذري كه زن قبل از تزويج كرده شوهرش ميتواند آن را فسخ كند يا نه
٤٥ – يتيمي كه سهم مشاعي از ملكي دارد قبل از بلوغش شركاء ميتوانند تقسيم نمايند يا نه
٤٦ – كسي كه ندانسته آب نجسي استعمال كند بعد بفهمد لباسش كه مباشر او بوده نجس ميشود يا نه
٤٧ – تزويج زن پدر و تزويج دو خواهر در امم سابقه حلال بوده يا نه
٤٨ – نماز در ارض موقوفه يا مغصوبه صحيح است يا نه و حكم آب مغصوب چيست
٤٩ – حكم املاك حاكم ظالم چيست
٥٠ – در شرع عرض راه هفت ذراع است يا پنج ذراع
٥١ – زمين خرابي را كه آباد كنند و قيمتش زياد شود خمس دارد يا نه
٥٢ – قسمت دوم خمس را بي اذن حاكم بسادات محتاجين ميتوان داد يا نه
٥٣ – كسي كه مهمانهاي مختلفه داشته باشد بايد بين فقير و غني تسويه كند يا فرق گذارد و اگر نتواند آيا واجب است كه بقرض هم باشد مثل هم از همه پذيرائي كند
٥٤ – مورد اين آيه كجاست : و ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به
٥٥ – معني فرمايش پيغمبر صلي الله عليه و آله چيست : اني نبي امي لااعرف الخط ، و نور حضرت زهرا با بودن نور پيغمبر و اميرالمؤمنين (ص‌) چگونه ظاهر ميشد
٥٦ – ائمه عليهم السلام در فضل مساوي هستند يا تفضيل بر يكديگر دارند
٥٧ – بيش از دو سال جايز است كه اگر بچه ضعيف باشد باو شير بدهند يا نه
٥٨ – مادر اگر بدون اجرت حاضر بشير دادن بچه باشد پدر ميتواند بچه را از او بگيرد يا نه
٥٩ – زني كه در حال مرض شوهرش او را طلاق داده و ندانيم بقصد محروم كردن از ارث بوده ارث ميبرد يا نه
٦٠ – زوج يا زوجه بعد از دخول اگر ديوانه شد احكام فسخ يا طلاق در اين موقع چيست
٦١ – اگر مختلعه در حال عده در بذل خود بدون اطلاع شوهر رجوع كند باين است يا شوهر حق رجوع دارد اگر چه بعد از عده باشد
٦٢ – كراهت كه شرط خلع است كراهت صورت است يا افعال و اگر زن بدون كراهت بذل كند باين ميشود يا نه
٦٣ – حضانت طفل بر مادر واجب است كه مجانا بنمايد يا نه
٦٤ – كسي كه صبح نهم سهوا يا جهلا از مني بمكه رود حكمش چيست

رساله – جواب شيخ محمد جبلي و بيشتر آن از مسائل فقهيه است

رساله – در جواب سائلي از سؤالات زير :
١ – امامت پسر بر والدين چگونه است
٢ – مستحق رد مظالم هاشمي است يا مطلق فقير
٣ – حكم خربوزه كه از آب غصبي داده شده چيست

رساله – در جواب سائلي در كيفيت نماز شب

كتب تفسير

رساله – در بعض اسرار بسمله و حمد كه براي ميرزا علي طبيب هندي املاء فرموده‌اند

رساله – در بعض اسرار بسمله در جواب ملا محمدعلي شهير بجدلي

رساله – در بيان اسرار بسمله كه از حضرت سيدالشهداء عليه السلام در عالم رؤيا سؤال نمودند معني فرمايش اميرالمؤمنين عليه السلام : كلما في القرآن في الحمد و كلما في الحمد في البسملة ، تا آخر و آن حضرت جواب فرمودند

رساله – در شرح و تفسير نقطه باء بسم الله الرحمن الرحيم

رساله – در بعض امور مستنبطه از بسم الله

ساله – در تفسير آيه مباركه آية‌الكرسي
تا : له ما في السموات و ما في الارض ، تفسير شده و نيمه‌تمام مانده و در سن بيست سالگي در سفر مكه مرقوم فرموده‌اند و مشتمل است بر حكمتها و اسرار عجيبه

ساله يوميه در جواب محمود نام از وجه جمع بين آيات داله بر اينكه خلقت آسمان و زمين در چهار روز واقع شده و خلقت رواسي در زمين و تقدير اقوات هم در چهار روز كه جمعا هشت روز ميشود و آيات داله بر اينكه خلقت در شش روز شده

رساله – در بيان مقامات ظاهر و باطن و تأويل قرآن و اخبار اهل بيت عليهم السلام (ملحق‌) رساله )٢٧٢( ظاهرا همان رساله )١٨٨( است كه تكرار شده است بتوضيح ذيل آن رساله مراجعه شود .

كتبي كه در جواب سؤالات مختلفه مرقوم فرموده‌اند

رساله – در جواب ميرزا ابراهيم شيرازي از مسائل زير :
١ – از معني نبوتين و ولايتين و فرق بين مطلق و مقيد آن دو و معني خاتميت
٢ – از حديث : ان النبي صلي الله عليه و آله حال حول القدرة و الولي حول العظمة و بعد صار الامر بالعكس ، كه نتيجه اين حديث در عالم ظاهر چيست
٣ – از معني فقره دعاي صباح : يا من دل علي ذاته بذاته
٤ – از حقيقت جبرئيل و معني وساطت او نسبت بپيغمبر صلي الله عليه و آله
٥ – از معني ملئكه عالين و دليل بر وجودشان از كتاب و سنت
٦ – از حقيقت روح‌القدس
٧ – از معني تفويض كه در اخبار ذكر شده
٨ – از معني عصمت و حقيقت آن
٩ – از معني كلام قوم كه ميگويند امامت از اصول دين نيست و منكرش كافر نيست
١٠ – از معني نيت و حضور قلب و توجه و قربت در عبادات
١١ – از معني قلب و از فرق بين عقل و روح
١٢ – از معني دين و مذهب و اسلام و ايمان و حق اليقين و عين اليقين و علم اليقين و حقيقت و شريعت و طريقت و فرق بين اينها بر مذهب اهل بيت عليهم السلام
١٣ – از ادعيه و اذكاري كه بجهت دفع وسواس و اعتقاد و عمل و رفع شكوك و شبهات خوانده شود

رساله اسرار الشهادة در جواب حاج عبدالوهاب قزويني در اسرار شهادت حضرت سيدالشهداء عليه السلام

رساله – در جواب سيد امجدعلي از مسائل زير :
١ – از فرق بين طريقه شيخيه و اخباريه و اصوليه
٢ – از ترتيب كيفيت طبخ و تربيت مولود فلسفي
٣ – از كيفيت مسئله علم كه از دعاي عديله استنباط ميشود
٤ – از مسئله شرب قليان كه ميتوان استدلال نمود كه توتون از اشياء مره است كه انكار ولايت ائمه را عليهم السلام كرده

رساله – در جواب سيد حسين قطيفي از مسائل زير :
١ – از معني فرمايش حضرت صادق عليه السلام در تفسير آيه : انه هو اغني و اقني ، كه فرموده‌اند : اغني كل انسان بمعيشته و ارضاه بكسب يده ، و حال آنكه بسياري هستند كه از كسب خود راضي نيستند
٢ – از معني حديثي در تفسير آيه : فلولا ان كنتم غير مدينين ترجعونها ان كنتم صادقين
٣ – از معني فرمايش امام عليه السلام : ان كل شئ حامله الماء و الماء علي الهواء و الهواء لايحد
٤ – براي مؤمنين در جنت برزخ تناكح و تزاوج هست يا نه
٥ – بعض علما نقل كرده‌اند كه فايده مصافحه انصار با حضرت سيدالشهداء عليه السلام در روز عاشورا اين بود كه از مخالفين كسي كه در صلبش اولاد مؤمني بود با آنها مقابل نميشد كه او را بكشند مأخذ اين قول كجاست
٦ – سر اينكه معراج در شب واقع شد چيست و معني اينكه غايت را مسجد اقصي فرموده‌اند چيست و حال آنكه آن حضرت از جميع مراتب خلق تجاوز فرمود
٧ – مراد از مكان در فرمايش پيغمبر صلي الله عليه و آله در خطبه غدير : و احاط بكل شئ علما و هو في مكانه ، چيست
٨ – معني فرمايش حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام چيست كه روزي در حال مرضش بعد از ضربت خوردن فرمود : افرشوا لي صحن داري لعلي انظر في ملكوت السموات ، آيا در غير صحن خانه ملكوت از او پنهان بود
٩ – روزي حضرت امير عليه السلام از پهلوي ديوار خميده تند عبور فرمود عرض شد : اتفر من قضاء الله ؟ فرمود : افر من قضاء الله الي قدره ، معني فرمايش چيست
١٠ – معني اينكه فرموده‌اند ميت چهارده معصوم (ع‌) را مشاهده مينمايد چيست و چگونه اجنبي حضرت زهرا عليها السلام را مشاهده مينمايد
١١ – معني اين حديث چيست : ان آخر طعم يجده الانسان عند موته طعم العنب
١٢ – معني اين حديث چيست : ان القوم اذا كانوا جلوسا و سكتوا كلهم فتلك لحظة ملك الموت اياهم
١٣ – مراد از فرمايش خداوند : و شجرة تخرج من طور سيناء تنبت بالدهن ، درخت زيتون است و وجه اختصاص بطور سيناء چيست و حال آنكه همه جا ميرويد
١٤ – فائده تكليف كسي كه در عالم ذر ايمان را انكار كرده چيست
١٥ – سر تعبير خواب بغير آنچه در خواب ديده شده چيست
١٦ – چگونه بجهاد تكليف فرمودند و حال آنكه خداوند ميفرمايد : ما جعل عليكم في الدين من حرج
١٧ – معني اينكه فرموده‌اند در بريدن دست دزد كف را نميبرند چون از مساجد است و آنها از خدايند چيست و حال آنكه در قطع پا انگشت ابهام بريده ميشود با اينكه از مساجد است
١٨ – چگونه توجيه ميشود مراتب هفتگانه وجود كه مشيت است تا آخر در مثل نماز و روزه و اعمال ديگر
١٩ – معني فرسخهائي كه در تعيين طول و عرض شمس و قمر فرموده‌اند چيست
٢٠ – معني اين حديث چيست : ان من خاف الله اخاف الله منه كل شئ ، و حال اينكه امروز مي‌بينيم مؤمن از همه چيز ترسان است
٢١ – معني اين چيست كه فرموده‌اند بعض آيات كتاب خدا تأويلش بر غير تنزيلش است
٢٢ – معني فرمايش حضرت رضا عليه السلام در صفات خداوند چيست : شاء لا بهمة مريد لا بهماته ( بهمامة ظ )
٢٣ – معني مشيت عزم و مشيت حتم چيست
٢٤ – معني اينكه فرموده‌اند شبها لباسهايتان را بپيچيد اگر نپيچيد شياطين آنها را تا صبح ميپوشند چيست
٢٥ – معني فرمايش حضرت صادق عليه السلام در تفسير آيه : الله يتوفي الانفس حين موتها ، تا آخر چيست و اول حديث اين است : انه اذا نام العبد خرجت نفسه ، تا آخر
٢٦ – معني فرمايش حضرت صادق عليه السلام در تفسير آيه : فنظر نظرة في النجوم ، تا آخر چيست و اول حديث اين است : الله تعالي خلق روح القدس و لم‌يخلق خلقا اقرب اليه منها ، تا آخر
٢٧ – فرق بين صفات ذات خداوند و صفات افعالش چيست
٢٨ – معني آيه : فكان قاب قوسين ، چيست و حال آنكه اصلش : فكان كقابي قوس ، بوده
٢٩ – سؤال از معني حديث : ان الميت اذا دفن لايتخلف احد عند القبر لئلايحدث علي الميت شئ فتسمع الاحياء
٣٠ – معني اينكه زكوة اوساخ اموال است و خمس اينطور نيست چيست
٣١ – علت چه بود كه وقتي كه ذكر حضرت يعقوب (ع‌) نزد حضرت صادق عليه السلام ميشد سه مرتبه ميفرمود : صلي الله علي الشيخ
٣٢ – جمع بين حديث : ان ما اصاب الانسان غير المعصوم فهو عن ذنب و هذا له تصفية ، و حديث : ان اشد الناس بلاء الامثل فالامثل ، چگونه است
٣٣ – سؤالي است از كيفيت علم خداوند

رساله – در جواب شيخ سليمان مسقطي

رساله – جواب ميرزا شفيع مازندراني از مسائل زير :
١ – دو غاصب خلافت را كه ابليس در جهنم ديد همان دو موجود در زمان حضرت رسول (ص‌) بودند يا دو شبه و مثال آنها يا ارواح آنها
٢ – خلقت بهشت و جهنم پيش از خلقت اهلشان است يا بعد يا همراه آنها يا متدرجا خلقت ميشوند
٣ – سر ايجاد نطفه‌هاي خبيثه در ارحام مطهره و اصلاب شامخه و بالعكس چيست
٤ – سر اينكه مداومت بر خواندن سوره نبأ باعث بر توفيق حج است چيست و كيفيت مداومت چگونه است و علت عدم تأثير چيست
٥ – اورادي كه مجرب باشد براي اداي ديون تعليم فرمائيد
٦ – سر شير شدن نقشي كه بر متكا بود و خوردن آن شقي را و برگشتن او بحالت اول چيست و اجزاي آن مرد و آن شير كجا رفت و كيفيت عود قيامت چگونه است
٧ – اگر زيد عمرو را در خواب ببيند و اخبار صادقه از او بشنود چطور است كه عمرو در بيداري از آن خبرها چيزي نميداند
٨ – اينكه فرموده‌اند ارواح مؤمنين در وادي السلام و از كفار در برهوت است چطور جمع ميشود با اينكه فرموده‌اند مؤمنين از زيارت قبورشان در قبورشان مسرور ميشوند
٩ – سر آوردن ايام اربعه يعني عيد فطر و اضحي و غدير و جمعه را در روز قيامت بصورت عروس چيست و مراد از يوم چيست
١٠ – سر آمرزش گناه چهل ساله خواننده دعاي هر شب ماه مبارك رمضان چيست و شامل حق الناس هم ميشود يا نه

رساله – در شرح اشعار منسوبه بحضرت امير عليه السلام

رساله شيرازيه در جواب آقا ميرزا ابراهيم شيرازي گذشت )

رساله – در جواب شيخ ضيف‌الله قطيفي از مسائل زير :
١ – از معني : يا من دل علي ذاته بذاته ، و از معني ذات
٢ – از معني فرمايش امام عليه السلام : لو لم‌نزدد لنفد ما عندنا ، و جمع آن با اخبار داله بر احاطه علم ايشان
٣ – از معني آيه شريفه : ان السمع و البصر و الفؤاد كل اولئك كان عنه مسئولا
٤ – جمع بين دو سيده در نكاح حرام است يا حلال يا مكروه
٥ – بقاء بر تقليد ميت و ابتداء بآن جايز است يا نه
٦ – نصب كلمه آل در : صلي الله عليه و آله ، جايز است يا نه
٧ – از معني قول خداي تعالي : ان عدة الشهور عند الله اثناعشر شهرا في كتاب الله يوم خلق السموات و الارض منها اربعة حرم ، شهور كه بائمه عليهم السلام تفسير شده ، اربعه حرم در ميان ايشان كيانند
٨ – نماز در فضله حيوان مأكول اللحم صحيح است يا نه
٩ – بول اسب و قاطر و الاغ طاهر است يا نجس

رساله عامليه در جواب از مسائل زير :
١ – فرق بين دوام خداوند و دوام بهشت و جهنم و زمين و آسمان چيست
٢ – آيا خداوند بوجود زيد قبل از موجود شدنش علم دارد يا نه
٣ – با علم خداوند بايمان مؤمن و كفر كافر ثمره تكليف آن دو چيست
٤ – ما كه در حين خطاب پيغمبر صلي الله عليه و آله معدوم بوده‌ايم چگونه مخاطب بآن خطاب ميشويم
٥ – تكليف در عالم ذر باصول و فروع هر دو بوده يا نه
٦ – اينكه فرموده‌اند از خوردن بقول و فواكهي كه از شجره مزن و شجره زقوم بر آنها چكيده باشد نطفه مؤمن و نطفه كافر از آن بعمل آيد ثمره اين خوردن چيست و حال آنكه از روز اول شقي شقي است و سعيد سعيد
٧ – ثمره بعثت انبيا و رسل چيست و حال آنكه شقي از اول شقي است و سعيد سعيد
٨ – خلق كه در عالم ذر بصورت مورچه بودند بصلب آدم (ع‌) برگشتند يا در مكان معلومي ديگر ساكن شدند
٩ – اصحاب يمين كه امر بدخول نار شدند و داخل شدند و اصحاب شمال امتناع كردند اين امر در عالم ذر بود يا قبل يا بعد از آن
١٠ – چرا اهل بيت عليهم السلام را ثقل اصغر ناميده‌اند
١١ – آيا كعبه اشرف از قرآن است كه استقبال و استدبار آن در حال تخلي جايز نيست و نسبت بقرآن چنين نيست
١٢ – چرا وقتي كه از پيغمبر صلي الله عليه و آله سؤال معجز ميشد انتظار وحي را ميكشيدند و ائمه عليهم السلام بدون توقف جواب ميفرمودند
١٣ – معني فرمايش امام (ع‌) چيست : نحن اوقعنا الخلاف بينكم
١٤ – با اينكه حضرت امام حسن (ع‌) اكبر و اعلي از حضرت امام حسين (ع‌) بودند چرا ائمه از نسل حضرت امام حسين (ع‌) هستند
١٥ – چگونه قول معصوم داخل اجماع ميشود و حال آنكه شخص امام ديده نميشود
١٦ – چرا ائمه عليهم السلام بايد دوازده باشند
١٧ – اسامي ائمه عليهم السلام مختار خودشان است يا خداوند اختيار كرده و در صورت ثاني وجه ترجيح اين اسماء بر ساير اسامي چيست
١٨ – چرا پيغمبر صلي الله عليه و آله از نصاري جزيه قبول فرمود و آنها را واگذاشت و حال آنكه قادر بر قتل يا اسلامشان بود و اين عذري براي آنها در قيامت خواهد بود كه ما اطاعت كرديم نبي ترا پس چرا عذاب ميكني ما را
١٩ – معني قول خداوند چيست : و ما جعلنا للكافرين علي المؤمنين سبيلا ، و حال آنكه خلاف اين را مي‌بينيم
٢٠ – سؤال از معني قول خداي تعالي : و من قتل مظلوما فقد جعلنا لوليه سلطانا فلايسرف في القتل انه كان منصورا
٢١ – در قول خداوند : و ما كان استغفار ابرهيم لابيه الا عن موعدة وعدها اياه ، مراد از موعدة چيست
٢٢ – كيفيت صورت رجعت و كيفيت ترتيب خروج ائمه عليهم السلام و مدت بقاء رجعت و كيفيت كشتن پيغمبر (ص‌) ابليس را با اينكه تا قيامت مهلت داده شده بيان فرمائيد
٢٣ – كيفيت بناء عالم و احياء خلق و حشر و حساب را بيان فرمائيد
٢٤ – اجداد پيغمبر صلي الله عليه و آله كفار بودند يا مؤمنين

رساله – در جواب حاج عبدالمطلب از مسائل متفرقه بسيار

رساله در جواب حاج عبدالوهاب قزويني در اسرار الشهادة گذشت )

رساله – در جواب شيخ علي بن قرين از بعض مسائل فقه و بيان اشرف عوالم و اقدم آنها و تفسير قول خداي تعالي : و فديناه بذبح عظيم ، و سر در استحباب بوسيدن رو و پيشاني دون يد و تفسير قول خداي تعالي : ان اول بيت وضع للناس ، ظاهرا و باطنا و كيفيت شاخص و طريق رسم دايره هنديه براي معرفت زوال و ذكر قاعده در تعيين قبله
مسائل اين رساله بشرح ذيل است :
١ – كسي كه در معصيتي كه بعمد مرتكب شده بقتل برسد وصيت او در حال مرض صحيح است يا خير
٢ – ناتج از محلل كه در آن بعض اعضاي بني‌آدم مثل صورت باشد حلال است يا حرام
٣ – نماز در خز و سنجاب جايز است يا نه
٤ – اشرف عوالم و اعلي و اقدم آنها چيست و مثل هر يك چيست و عدد آنها چند است
٥ – تفسير باطن آيه : و فديناه بذبح عظيم ، چيست
٦ – معني فرمايش مؤلف (اع‌) كه وجه چون وجه قلب است بوسيدن آن دون ساير اعضا جايز است چيست
٧ – معني آيه : و لله علي الناس حج البيت ، الخ چيست و معني بيت و استطاعت و سبيل و موصوف بكفر و كفر چيست
٨ – كيفيت نصب شاخص و معرفت زوال در اوقات و شهرهاي ديگر چيست
٩ – سه مسأله‌اي كه بين شيخ مرحوم (اع‌) و اهل عراق در آنها اختلاف بود كدام است

رساله – در جواب ملا كاظم مازندراني از مسائل زير :
١ – از شرح كلمات شيخ مرحوم اعلي الله مقامه در علم كيميا
٢ – از بيان نسبت هر يك از ايام هفته بحرفي از حروف
٣ – بقاعده جفر از لفظ ولي الله اسم مبارك اميرالمؤمنين علي (ع‌) را ميتوان بيرون آورد و از الفاظ ديگر هم ممكن است يا نه
٤ – از بيان كيفيت ارتقاء مراتب توحيد كه چگونه به پنج‌هزار و دويست و هشتاد ميرسد
٥ – مراد از كعب كه در كتب قوم ذكر شده چيست
٦ – طلب تفقه چگونه بايد نمود
٧ – وجه تسميه ائمه عليهم السلام چيست

رساله – در جواب شيخ محمد بن شيخ حسين بحراني از مسائل زير :
١ – از معني حديث : لا بد لصاحب هذا الامر من غيبة و لا بد في غيبته من عزلة و نعم المنزل طيبة و ما بثلثين من وحشة
٢ – از معني حديث : ان لنا مع الله حالات ، الخ
٣ – از معني خوردن حضرت آدم (ع‌) از شجره و معني معصيت او با آنكه معصيت نبود
٤ – از معني فرمايش شيخ مرحوم اعلي الله مقامه در توحيد : اطلاق العبارة تقع علي العنوان
٥ – از معني حديث : من زعم انا خلاقون بامره فقد كفر
٦ – از معني : كمال التوحيد نفي الصفات عنه
٧ – از معني قول خداوند : ماترددت في شئ انا فاعله ، الخ
٨ – از دليل عقلي بر وجود حجت و رجعت ائمه عليهم السلام
٩ – از وجه فضيلت حضرت قائم عجل الله فرجه بر ائمه هشت‌گانه (ع‌)
١٠ – از تعيين امام صامت و ناطق در زمان غيبت
١١ – مطابقه بين آيه شريفه : و قفوهم انهم مسئولون ، و آيه شريفه : لايسئل عن ذنبه انس و لا جان
١٢ – از معني موت ثاني در آيه شريفه : ربنا امتنا اثنتين
١٣ – از معني مثال كه چيست و كجاست
١٤ – از معني معراج پيغمبر صلي الله عليه و آله و اينكه چند مرتبه آن حضرت عروج فرمود
١٥ – از معني : حسين مني و انا من حسين (ع‌)
١٦ – از معني حديث : من عبد الاسم و المعني فقد اشرك و من عبد الاسم دون المعني فقد كفر ، الخ
١٧ – از فرق بين جنت آدم و جنت خلد و اينكه هر يك كجايند
١٨ – از حكم تقصير مسافر كه قصد چهار فرسخ كرده و همان روز اراده برگشتن ندارد
١٩ و ٢٠ – از بعضي احكام تقصير مسافر
٢١ – از تأويل وجه تسميه سوره حمد بسبع مثاني
٢٢ – از معني حديث وارد در نماز : ان قبلت قبل ما سواها و ان ردت رد ما سواها
٢٣ – غسل جنابت در ماه رمضان از اول شب واجب است يا تا وقت ضيق وقت مستحب است
٢٤ – از معني كثير السفر و حكم آن
٢٥ – از اينكه مسافر وقتي كه بحدود بلدش رسيد بايد تمام بخواند يا وقتي كه داخل منزلش شد
٢٦ – از اينكه صلوات وقت ذكر پيغمبر صلي الله عليه و آله واجب است يا مستحب و فائده آن براي ما و ايشان چيست
٢٧ – از معني آيه شريفه : و لايحيطون بشئ من علمه الا بما شاء
٢٨ – از معني عبارت : يا خفيا لفرط ظهوره
٢٩ – قسم نزد غير مجتهد باعث سقوط حق ميشود يا نه
٣٠ – ذات ولد هم ثمن ارث ميبرد يا نه
٣١ – جمع بين دو علويه جايز است يا نه
٣٢ – چه ميفرمائيد در قراءات سبعه يا عشره يا قراءات شواذ
٣٣ – از سر وجوب روزه و نماز و ركعات پنجاه و يك گانه و بعض اسرار صلوة
٣٤ – در دو ركعت آخر براي امام حمد مستحب است يا تسبيح
٣٥ – كسي كه در غير مسجد بجماعت برسد كه از نماز فارغ شده باشند باذان آنها ميتواند اكتفا كند يا نه
٣٦ – آن پنج چيزي كه امام لاحق بر امام سابق زياده دارد كدامند
٣٧ – كسي كه قضا بر ذمه دارد نافله ميتواند بخواند يا نه
٣٨ – علم اصول را جايز است كه با مطالعه تحصيل نمود يا نه
٣٩ – در سفر حرام بايد تقصير نمود يا تمام و در سفر مباح كه زاد و راحله از حرام باشد چه بايد كرد
٤٠ – سؤال از معني : السلام علي شهور الحول و عدد الساعات و حروف لا اله الا الله في الرقوم المسطرات
٤١ – علت خسوف قمر فقط در اواسط ماه و كسوف شمس فقط در اواخر ماه چيست
٤٢ – علت نماز كسوف و خسوف چيست
٤٣ – نماز براي زلزله بر اهالي بلاد هم واجب است يا نه
٤٤ – بحكم مجتهد در ايقاعات و احكام غير عبادات بعد از موتش ميتوان عمل نمود يا محتاج بتجديد است
٤٥ – مقلد ميتواند از مجتهد حي بمجتهد حي ديگر عدول كند يا نه
٤٦ – حضرت نوح و ابرهيم عليهما السلام كداميك افضل بودند
٤٧ – جمع بين فرمايش : لو كشف الغطاء ماازددت يقينا ، و اين فرمايش : لولا انا نزداد لنفد ما عندنا ، چگونه است
٤٨ – سبزي كه با آب نجس آب داده شده حرام است يا مكروه
٤٩ – كسي كه بعدل و توحيد و نبوت و امامت و معاد اعتقاد دارد و قادر بر اقامه دليل نيست مثاب است يا نه
٥٠ – متخلفين از نصرت حضرت سيدالشهداء عليه السلام مثل محمد بن حنفيه و امثال او عذرشان چه بود
٥١ – آب مطلق اگر تصعيد شود باز هم مطلق است يا نه
٥٢ – در حديث : اتقوا الخروج بعد نومة فان الله دوارا ، مراد از نومه و دوار چيست
٥٣ – معني اين فرمايش چيست كه نماز فريضه از بيست حجه بهتر است با اينكه زحمت آن كمتر است
٥٤ – معني فشار قبر و خزن رياح اربعه و معني حديث : يا سلمان انا خازنها ، چيست
٥٥ – معني اينكه فرموده‌اند كسي نزد قبر ميت نماند كه زنده‌ها آنچه بر ميت ميگذرد نشنوند چيست
٥٦ – ضرايح مقدسه قبور ائمه عليهم السلام است يا حفره‌هاي ايشان و خودشان بآسمان برده شده‌اند
٥٧ – اگر ميت بثلث وصيت كرده و براي وصي اجرتي تعيين نكرده ميتواند از ثلث بردارد يا نه
٥٨ – در ديون و امانات ميتوان بشاهدين و يمين بر ميت حكم نمود يا نه
٥٩ – حضرت سيدالشهداء عليه السلام در زمان حضرت امام حسن عليه السلام صامت بودند يا ناطق
٦٠ – كسي كه تقليد ميت ميكند ميتوان در نماز باو اقتدا كرد
٦١ – در شاهد عدالت تامه معتبر است يا بظاهر اكتفا ميشود
٦٢ – حكم ذبيحه ناصب چيست
٦٣ – چرا فقط در نمازهاي يوميه اذان و اقامه بايد گفت
٦٤ – كسي كه مرده و وارث ندارد حكم سكني در خانه‌اش چيست
٦٥ – معني فضيلت زيارت حضرت رضا بر زيارت حضرت سيدالشهداء عليهما السلام چيست
٦٦ – نذر فرزند و سفر او بدون اذن پدر جايز است يا نه و مالك مالش هست يا منوط بنظر پدر است
٦٧ – از آنچه ظالم باسم زكوة و مقاسمه ميگيرد ميتوان چيزي گرفت يا نه
٦٨ – فرق بين زوجات بواسطه تفاوت شرف آنها ميتوان گذاشت يا نه
٦٩ – نافله شب افضل است يا نافله زوال
٧٠ – حضرت زينب سلام الله عليها معصومه بودند يا نه
٧١ – چرا حضرت سيدالشهداء عليه السلام بحضرت زينب (ع‌) وصيت فرمود نه به حضرت سجاد عليه السلام
٧٢ – كسي كه وقت اضطراري مشعر يا عرفه را ادراك كند از او مجزي هست يا نه
٧٣ – حكم زني كه با عمره داخل مكه شد و حائض شد چيست
٧٤ – در نماز ميت عدالت امام شرط است يا نه
٧٥ – كسي كه در نماز نيت روزه كند نمازش صحيح است يا نه و آن نيت صحيح است يا نه
٧٦ – كسي كه ببيند ديگري اخلال بافعال نماز كرده يا نجاستي در بدن دارد بايد باو خبر دهد يا نه
٧٧ – معني آيه : و ان منكم الا واردها ، چيست و حال آنكه بعمومش شامل ائمه عليهم السلام و صلحا ميشود
٧٨ – مزيت اتمام نماز در مواضع اربعه چيست و حدود آن مواضع كدام است
٧٩ – اينكه در پيغمبر صلي الله عليه و آله روايت شده : حملت به امه في ايام التشريق ، با اينكه آن حضرت در ربيع‌الاول متولد شده‌اند چگونه مطابقت ميكند
٨٠ – عدل اين است كه طينت عليين و طينت سجين مساوي باشند پس چرا مخالفين بيشترند

رساله – در جواب شيخ محمد بن حسين بن خلف بن سلمان بحراني از چهار مسأله :
١ – قول شما در مورد اجتهاد و علامت مجتهد چيست
٢ – تفسير آيه : ركعا سجدا يبتغون فضلا من الله ، الخ چيست
٣ – تفسير آيه : الم غلبت الروم ، الخ چيست
٤ – سؤال از معني عبارتي از حديث عمران صابي مروي از حضرت رضا (ع‌)

رساله – در جواب شيخ محمد بن حسين بن خلف بن سلمان
از سي و نه مسئله مشكله :
١ – تفسير آيه : وسع كرسيه السموات و الارض ، چيست و كيفيت خلق سماوات و ارض چيست و آيا طباق است يا كروي و معني عرش در آيه : و يحمل عرش ربك فوقهم يومئذ ثمانية ، و آيه : و هو رب العرش العظيم ، چيست
٢ – معني فرمايش حضرت امير عليه السلام : انا الواقف علي الطتنجين و الالف بين الواوين ، چيست
٣ – اينكه مصالح عباد در تكوين و تشريع بواسطه معصومين عليهم السلام جاري ميشود چه معني دارد
٤ – از تفسير حروف نورانيه مثل حواميم و طواسين و غير آنها و معني آيه : الم ذلك الكتاب لا ريب فيه هدي للمتقين
٥ – معني فرمايش اميرالمؤمنين (ع‌) : انا كابّ الدنيا لوجهها ، چيست
٦ – معني آيه : و السموات مطويات بيمينه ، چيست و معني طي و يمين چيست
٧ – تفسير و تأويل آيه : و شجرة تخرج من طور سيناء تنبت بالدهن ، الخ چيست
٨ – آيا حكم كسي كه در كربلا دفن شود از نظر اسقاط عذاب قبر مثل غري است و حد كربلا و حد غري چقدر است و اينكه فرموده‌اند : كل قبورنا كربلا ، چه معني دارد و وجه فرمايش سيدالشهدا عليه السلام : هيهنا محشرنا و منشرنا ، چيست
٩ – بين زيارت سيدالشهدا عليه السلام و اقامه عزاي ايشان براي كسي كه فقط قادر بر يكي از اين دو است كدام افضل است
١٠ – معني نفخه چيست و آيا باموات رسيده يا نه و معني قبض عزرائيل ارواح را چيست
١١ – درباره حديث ثقلين كه وارد شده كتاب خدا ثقل اكبر و اهل بيت (ع‌) ثقل اصغرند اين چگونه ميشود و حال آنكه امام افضل از قرآن است
١٢ – اينكه خداوند حكايت از حضرت موسي (ع‌) ميفرمايد : ارني انظر اليك ، چگونه ايشان با جلالت قدر خود چنين سؤالي ميكنند و معني اندكاك جبل چيست
١٣ – اينكه در حديث وارد شده كه در رجعت قبه حسين (ع‌) با نود قبه ميآيد نكته در آن چيست و وجه اختصاص سيدالشهدا (ع‌) به اموري مثل زيارت ايشان در ايام فضائل و بودن ائمه از نسل ايشان و اجابت دعا تحت قبه ايشان چيست و آيا منظور قبه صبر است چنانكه وارد شده يا همين قبه منصوبه
١٤ – آيا حج بتنهائي بدون زيارت رسول خدا (ص‌) افضل است يا زيارت حسين (ع‌)
١٥ – معني اينكه زيارت حسين (ع‌) معادل هفتاد حجه است يا كمتر يا بيشتر چيست آيا مراد ثواب زيارت است يا نه و معني اينكه ايام زيارت از عمر زائر حساب نميشود چيست و حال آنكه ديده‌ايم كه بعضي در همين ايام از دنيا ميروند
١٦ – در آيه : مايكون من نجوي ، تا آنكه ميفرمايد : هو معهم اينما كانوا ، آيا اين احاطه قيوميت است يا خير و معني حديث : ان الله داخل في الاشياء ، الخ چيست
١٧ – معني قصبه ياقوت كه مشتمل بر هفت عقد است در كلام شيخ (اع‌) چيست
١٨ – معني اينكه در حديث وارد شده : ان آدم (ع‌) لم‌يقر و لم‌يجحد ، و آيه : و لقد عهدنا الي آدم من قبل فنسي ، الخ چيست و معني نسيان با وجود عصمت ايشان چه ميباشد و آيا همانطور كه تفسير شده بمعني ترك است
١٩ – معني آيه نور از باب تفسير و تأويل چيست و معني زيت چيست آيا حقيقت محمديه است چنانكه شيخ (اع‌) فرموده‌اند
٢٠ – فرق بين مقام احديت و واحديت چيست و معني علم و قدرت و سمع و بصر كه صفات ذات خداوند هستند و معني تعدد آنها با اينكه در ذات تعددي نيست چيست
٢١ – سؤال از كيفيت خلق ملائكه و جن و فرق بين آنها
٢٢ – معني سلسله طوليه و سلسله عرضيه چيست
٢٣ – چگونه حضرت پيغمبر (ص‌) منتظر وحي ميشدند و حال آنكه از آن واسطه افضل بودند
٢٤ – اينكه در حديث ابي‌الصامت وارد شده كه معصومين (ع‌) از ده طينت خلق شده‌اند معني آن چيست
٢٥ – معني صخره‌اي كه تحت ارض است چيست و آيا سجين همانست يا غير آن و معني جبل قاف و ماوراء آن كه در حديث ابن‌عباس وارد شده چيست
٢٦ – معني حديث مروي در بصائر الدرجات درباره قبه حضرت آدم (ع‌) چيست
٢٧ – معني اوليت در فرمايش حضرت امير (ع‌) : انا آدم الاول انا نوح الاول ، چيست
٢٨ – معني حديث : الشقي شقي في بطن امه ، الخ چيست و مراد از ام كدامست
٢٩ – معني فرمايش حضرت امير (ع‌) : ظاهري ولاية و باطني غيب لايدرك ، چيست
٣٠ – آيا بجز حضرت امير (ع‌) ائمه ديگر را ميتوان باسم اميرالمؤمنين خواند
٣١ – از قرآن موجود آيا چيزي اسقاط يا تحريف شده يا خير و كه آنرا جمع كرده و آيا مأخوذ از تأليف حضرت امير (ع‌) است
٣٢ – معني اينكه فرموده‌اند كربلا را از زمين برداشته و در بهشت ميگذارند چيست
٣٣ – وجه تسميه حضرت عيسي (ع‌) بمسيح چيست و سبب چيست كه ايشان و حضرت يحيي تزويج ننمودند با اينكه از سنن مرسلين است
٣٤ – از ايام متبركه كدام روز براي زيارت سيدالشهدا (ع‌) افضل است
٣٥ – معني تطاير كتب در روز قيامت چيست
٣٦ – معني ميزان و وزن و صراط بين جنت و نار چيست و آيا همان ولايت است يا نه
٣٧ – معني تجسم اعمال چيست
٣٨ – اگر مجتهدي بميرد و مجتهد ديگر دور بوده و مقلد دسترسي باو نداشته باشد آيا بقاء بر تقليد اول تا وقتي كه دسترسي بحي ممكن شود جايز است يا نه
٣٩ – آيا چنانكه بعض علما گفته‌اند ام‌ولد از همه چيز يك‌هشتم مي‌برد يا حكم او مثل بقيه است
٤٠ – اگر كسي با وجود پدر و جد درباره طفلش يا ثلثش بغير ايشان وصيت كند نزد شما صحيح است يا خير و وصيت پسر دهساله صحيح است يا نه و اگر كسي كل مال خود را در مرض موت بديگري هبه كند صحيح است يا نه
٤١ – وصيت بنده صحيح است يا نه خواه مدبر باشد يا مكاتبه يا ام‌ولد يا آنكه پدر و مادر او هم بنده بوده باشند و آيا اجازه مولا شرط است

رساله – در جواب شيخ محمد بن حسين بن خلف بن سلمان از ٧٩ مسأله كه بسياري از آن سؤالات فقهيه است و نسخه ناتمامي از آن بدست آمده كه سؤالات آن بشرح ذيل است :
١ – معني آيه : لواحة للبشر عليها تسعة‌عشر ، چيست و معني اين عدد خاص چيست
٢ – معني روح‌القدس كه مسدد پيغمبر و ائمه عليهم السلام است چيست و اين تسديد با وجود اينكه ايشان بلاواسطه حجج خداوندند چه معني دارد
٣ – در حديث است كه : ان الله خلق المشية بنفسها ، الخ كيفيت قبض آن چگونه است آيا بنفس آنست يا بغير آن
٤ – فرمايش حضرت پيغمبر (ص‌) بجبرئيل : عند الشدائد لاتخذلني يا اخي جبرائيل ، با اينكه او خادمي از خدام ايشان بود چه معني دارد و آيا محتاج باو بودند
٥ – اينكه معصوم عليه السلام با وجود علمي كه دارد سم را تناول ميفرمايد يا شمشير در ايشان اثر ميكند چگونه است
٦ – اينكه خداوند معصيت را در بنده خلق فرموده در حالي كه ميداند كه آنرا انجام خواهد داد چه معني دارد و آيا اين اعانت بر آن نيست
٧ – معني ليلة القدر و نزول ملائكه بر حضرت صاحب الامر (ع‌) چيست و حال آنكه ايشان حجت بر كلند بلاواسطه
٨ – هر گاه شخص مجبور به سب يا برائت شود چه ميكند احاديث در اين باب مختلفند
٩ – معني حديث وارد كه كوثر از ورود محبين خوشحال ميشود چيست و اين كوثر چيست و كجاست
١٠ – معني اينكه اميرالمؤمنين (ع‌) در حالي كه عصائي از عوسج بدست دارد بر كوثر است چيست
١١ – تفسير ظاهر و باطن آيه : ان اول بيت وضع للناس ، الخ چيست و بيت و امن و دخول چه معني دارد
١٢ – خصائصي كه مختص حضرت پيغمبر صلي الله عليه و آله است دون امت چيست و آيا نكاح ازواج اميرالمؤمنين (ع‌) هم بعد از ايشان بر امت حرام بوده
١٣ – چرا رسول خدا صلي الله عليه و آله در حيات خود بين دو نماز را جمع نميفرمود و آيا اين سنت اميرالمؤمنين و اولاد ايشان عليهم السلام است
١٤ – عيوبي كه بواسطه آن غلام و كنيز رد ميشوند چيست
١٥ – آزاد كردن بنده در حال مرض او يا فرار در صورتي كه بداند بهبود نمي‌يابد يا برنميگردد چگونه است و آيا ثوابي دارد

رساله – در جواب شيخ محمد صحاف احسائي از مسائل زير :
١ – از جمع بين آيه : يوم نقول لجهنم هل امتلأت و تقول هل من مزيد ، و آيه : لاملأن جهنم
٢ – از تفسير آيه : خالدين فيها ما دامت السموات و الارض الا ما شاء الله
٣ – سؤال از حقيقت شفاعت
٤ – سؤال از جمع بين آنچه فرموده‌اند : انهم عليهم السلام يتحملون ذنوب شيعتهم ، و بين قول خداي تعالي : و لاتزر وازرة وزر اخري ، و از جمع بين اين تحمل كه فرموده‌اند و فرمايشات داله بر اينكه بعض عصات شيعه معذبند
٥ – سؤال از بيان قالب مثالي
٦ – سؤالات ديگري از همين نوع و سؤالاتي از مسائل فقه كه چون نسخه اين كتاب در دست نيست ضبط آنها ميسر نشد
(ملحق‌) نسخه‌اي از اين رساله پيدا شده و دنباله سؤالات بشرح ذيل است :
٦ – از جمع بين حديث يونس بن ظبيان از حضرت صادق (ع‌) كه فرمودند سبحان الله المؤمن اكرم علي الله من ان يجعل روحه في حوصلة طير اخضر ، و كلام مؤلف (اع‌) در بعض رسائل كه بسا از جسد مثالي به حوصله طير اخضر تعبير آورده ميشود
٧ – اگر امام عليه السلام بعلمي كه بلوح قضا دارد ساعت و موضع موت خود را ميداند پس معني اختصاص خداوند بخصال خمس چيست و چرا قتل و سم را بر خود ميگذارند حال آنكه خداوند ميفرمايد : و لاتلقوا بايديكم الي التهلكة
٨ – بعض ضعفاء مسلمين كه درباره خداوند اعتقادات غير جايز دارند مثل لوازم جسميت يا تشبيه او بخلق يا تشبيه خلق باو آيا حكم كفر بر ايشان ميشود
٩ – آيا روايتي كه بعض محدثين كرده كه حضرت پيغمبر (ص‌) صد و بيست مرتبه به معراج برده شدند معتبر است يا خير
١٠ – وجه جمع بين احاديثي كه در فضيلت عزلت و فرار از مردم وارد شده با آنها كه در فضل برادري و الفت كه جز با مخالطه و تعرف ممكن نيست چه ميباشد
١١ – تناكح اهل جنت در عالم برزخ و آخرت چگونه است و استدلالي كه در اين مطلب به آيات سوره الرحمن فرموده‌ايد چه وجهي دارد
١٢ – اگر يكي از دو شاهد طلاق باطنا فاسق باشد آيا تزويج با آن مطلقه براي او جايز است يا نه
١٣ – نماز براي مردي كه شيشه محتوي نجاستي يا خرقه نجسي يا كيسه پول نجسي در جيب دارد جايز است يا نه
١٤ – آيا نماز در خيمه غصبي اگر زمين آن اشكالي نداشته باشد جايز است
١٥ – نماز زن در كنار مرد مكروه است يا حرام و همچنين جلوي مرد
١٦ – كاغذ كه سجود بر آن جايز است فرقي دارد كه از حرير يا كتان يا غير آن باشد
١٧ – آيا وتيره در سفر ساقط ميشود يا نه
١٨ – كسي كه نماز قضا دارد ميتواند نماز حاضر را اول وقت بخواند
١٩ – شرب خمر براي تداوي بآن جايز است يا نه
٢٠ – زني كه در مجلس واحد او را سه طلاق گفته‌اند و بين آنها دو رجوع نموده‌اند بائن ميشود يا در صورت تعدد مجلس بائن ميشود
٢١ – اگر يك طلاق بدهند و زن بذل كند بائن ميشود يا خير
٢٢ – در خبر است كه خداوند بعوض قتل حضرت سيدالشهدا عليه السلام بايشان سه چيز داده : اجابت دعا تحت قبه ايشان و شفاء در تربت ايشان و اينكه ائمه از ذريه ايشان باشند ، مراد از قبه چيست و حد تربت كدام است
مسائلي كه مجددا سائل پرسيده و جواب آنها به اجوبه قبل ملحق شده :
٢٣ – اينكه در زيارت اميرالمؤمنين (ع‌) وارد شده : السلام علي نفس الله القائمة فيه بالسنن ، از آن توهم اتحاد ميشود
٢٤ – آيا ممكن است كه اسرار بعض اعمال حج را كه انجام آن بر نفس مشكل است درك كرد چون بعض اكابر اعتراف بعجز از آن نموده و گفته كه مجالي براي عقل در آن نيست
و مسائلي فقهي كه بعض آنها بقرار ذيل است :
٢٥ – اگر مردي زنش را وكيل كرد كه خود را طلاق دهد و نذر كرد كه اگر او را عزل نمود صد دينار بدهد يا طلاق رجعي داد و نذر كرد كه اگر رجوع كرد همين مبلغ مثلا بدهد آيا نذر در اين دو حالت منعقد ميشود يا نه و همينطور قسم
٢٦ – اگر كسي نخلي يا غير آنرا بر شخص معين و اولاد او وقف كرد كه آن شخص هر روز مثلا يك جزء قرآن بخواند و او هم قبول نمود آيا اولاد او هم ملزم بقبولند يا نه
٢٧ – كسي كه بدون شرطي براي نماز و روزه اجير شود آيا بايد تعجيل كند يا نه و اگر بعد از تأخير بسيار ادا نمود آيا مستحق اجرت هست يا نه و اگر نه آيا بر مستأجر واجب است كه آن مبلغ را از طرف ميت صدقه دهد و مجددا اجير شود
٢٨ – و آيا ميتواند مثلا تمام نمازهاي صبح مربوط به يك ماه را بخواند بعد ظهر و هكذا
٢٩ – اگر بخاطر ضيق وقت ازاله نجاست از بدن ممكن نباشد لكن بشود لباس نجس را عوض نمود اگر باز نجاست بآن هم سرايت ميكند چه بايد كرد
٣٠ – كسي كه بقصد نماز داخل مسجد يا هر جاي ديگر ميشود و جماعت هنوز متفرق نشده آيا اذان و اقامه از او ساقط است يا نه
٣١ – اگر بقدر خواندن چهار ركعت تا نصف شب مانده باشد آيا مغرب را بايد جلوتر خواند يا بعد قضا كرد
٣٢ – نماز در پوست سنجاب جايز است يا نه
٣٣ – اگر كسي از منزل خود هجرت كرده و ديگري در آن اقامت دارد آيا با رسيدن بآن نماز خود را تمام ميكند يا بايد نيت اقامت كند
٣٤ – اگر نمازي در يكي از مواضع اربعه فوت شود و آنرا در يكي ديگر قضا كنند تقصير لازم است يا تخيير باقيست
٣٥ – آيا وجوب قصر خاص سفر است يا در حضر هم هست
٣٦ – اگر كسي سفر دريا كند و باد او را بجائي برگرداند كه صداي اذان را بشنود يا ديوارها را ببيند آيا تمام ميكند يا ميشكند
٣٧ – آيا تحليل كنيز بلفظ اباحه صحيح است يا هبه و اذن و غير آن هم ميشود
٣٨ – توضيح شركت ابدان چيست و هر گاه واقع شود آيا حاصل آن حرام است و معني بطلان آن چيست
٣٩ – اينكه در حديث وارد شده : ان العالم اذا مات بكت عليه السماء و الارض و ثلم في الاسلام ثلمة لايسدها الا خلف منه ، معني بكاء و معني ثلمه چيست
٤٠ – معني قباي مشدود كه نماز در آن مكروه است چيست
٤١ – اگر ثوب مباح با مغصوب يا حرير يا زردوز يا نجس مشتبه شد حكم آن چيست

رساله – در جواب سؤالات آقا ميرزا محمدابراهيم تبريزي از مسائل زير :
١ – رؤيت امام (ع‌) در غيبت ممكن است يا نه
٢ – امام عصر عجل الله فرجه مثل ساير مردم ميخورند و ميپوشند و در اين عرصه دنياست يا در عرصه ديگر
٣ – مراد از ابدال و اوتاد و نقباء و رجال الغيب و اقطاب چيست و عددشان چند است و فايده وجودشان چيست
٤ – طي الارض و طي الزمان چگونه است و مخصوص بانبياء است يا براي ديگران هم ممكن است
٥ – فراموش‌خانه كه ميگويند در بلاد افرنج است چيست
٦ – حقيقت شيطان كلي و جزئي را بيان فرمائيد
٧ – خرماي نارس بعد از جوشاندن حكم مويز را دارد يا نه

رساله – در جواب ملا مهدي رشتي كه از مطالب زير سؤال كرده است :
١ – ادله استنباط احكام شرعيه چهارند يا دو و بر فرض چهار بودن مراد از دليل عقل چيست و آيا علم باجماع حاصل ميشود يا نه و دلالت احاديث قطعي است يا نه
٢ – اصل در اشياء حرمت است يا توقف يا حليت
٣ – عمل باخبار مدونه در كتب اربعه بدون مراجعه بمجتهد جايز است يا نه
٤ – معني علم حال چيست كه طوسي در تفسير : طلب العلم فريضة ، ذكر كرده
٥ – كيفيت تبييض ثفل در عمل فلسفي چيست

رساله – در جواب سائلي
از مسائل زير كه بعضي را بفارسي و بعضي را عربي سؤال كرده ايشان هم سؤال فارسي را فارسي و عربي را عربي جواب فرموده‌اند
١ – شمول لعنت بر بني‌اميه مقتضاي والدين ماهيتي است يا مقتضاي ظاهر او است
٢ – معني : من مات غريبا فقد مات شهيدا ، چيست
٣ – چرا حضرت امير عليه السلام را خاتم الوصيين خوانده‌اند با اينكه قائم عجل الله فرجه خاتم الوصيينند
٤ – سر چهار بودن انوار عرش و اركان كعبه و عناصر چيست كه اين را عامه دليل بر چهار بودن خلفا گرفته‌اند
٥ – معني حديث : مداد العلماء خير من دماء الشهداء ، چيست
٦ – اگر مشبه عين مشبه به است فايده ادات تشبيه چيست
٧ – وجه الله از مقام مشيت بالاتر است يا نه
٨ – استفسار از آيه صريحه كه دليل بر ايمان آباء نبي و ولي عليهما السلام باشد بطوري كه حجت بر مخالفين باشد
(ملحق‌) در يكي از نسخ بين سؤال ٦ و ٧ اين رساله شش سؤال ديگر بشرح ذيل هست :
١ – معني قول خداوند تلك عشرة كاملة چيست
٢ – طريقه زيارت عاشورا و ترتيب آن در نماز و دعا چيست
٣ – سؤال از حكم استفاده از ظروف نقره
٤ – سؤال از جواز قضاي اعمال و اذكار مستحبه
٥ – آيا عاصي تائب بالاتر است يا طائع غير عاصي
٦ – اگر جنب با امكان غسل بيدار بنشيند و با تيمم ادراك صبح نمايد روزه‌اش صحيح است يا نه

رساله – در جواب بعض اجله از مسائل زير :
١ – معني حديث : ان الله داخل في الاشياء لا بالممازجة و خارج عنها لا بالمزايلة ، و حديث : داخل لا كدخول شئ في شئ ، الخ چيست
٢ – مراد از نيت قربت كه شرط صحت عبادات است چيست و كيفيت آن چگونه است و معني وصول بحق چيست
٣ – معني ظاهر و باطن و تأويل قول خداوند : لن‌تنالوا البر حتي تنفقوا مما تحبون را بيان فرمائيد

رساله – در جواب سؤالاتي كه از شيخ مرحوم اعلي الله مقامه شده بوده
و رجوع بايشان فرموده بودند از مسائل زير :
١ – از معني حديث : ان الله تعالي اذا اراد بعبد خيرا نكت في قلبه نكتة من نور ، الخ بطوري كه منافي با ساير اخبار نباشد
٢ – از معني حديث : ماعظم الله بمثل البداء و ماعبد الله بشئ مثل البداء ، و از معني حقيقت بداء
٣ – استفسار از معني حديث : من عبد الاسم فقد كفر و من عبد الاسم و المسمي فقد اشرك
٤ – استفسار از معني : قل هو الله احد الله الصمد
٥ – استفسار از معني آيه : اخرجنا لهم دابة من الارض تكلمهم
٦ – استفسار از معني : فلما جن عليه الليل رأي كوكبا قال هذا ربي
٧ – استفسار از معني قول خداوند : رب ارني كيف تحيي الموتي ، الخ
٨ – استفسار از معني آيه شريفه : فنسي و لم‌نجد له عزما
٩ – استفسار از معني : احمل فيها من كل زوجين اثنين ، كه اين مخصوص حيوانات بود يا در نباتات هم جاري است
١٠ – استفسار از معني آيه : ليغفر لك الله ما تقدم من ذنبك و ما تأخر
١١ – استفسار از معني : هو الذي في السماء اله و في الارض اله
١٢ – استفسار از معني حديث : نحن وجه الله الذي يؤتي منه و لولانا لم‌يعرف الله و لم‌يعبد الله
١٣ – نور پيغمبر صلي الله عليه و آله در اصلاب همه اولوا العزم بود يا نه
١٤ – بقاء بر تقليد ميت چرا جايز نيست و تقليد ميت چرا جايز نيست
١٥ – ثمره كشتن يزيد در قيامت چيست و حال آنكه عذاب جهنم بدتر است
١٦ – حساب ماحض الكفر و ماحض الايمان را در كجا مينمايند و مراد از آنها كيانند
١٧ – معني تطاير كتب روز قيامت چيست
١٨ – كرمهائي كه گوشت اموات را ميخورند در قيامت عود مينمايند يا خداوند گوشت ديگر بر بدن اموات ميپوشاند
١٩ – جنت و نار در دنيا هستند يا در آخرت برپا ميشوند و در آسمانند يا زمين
٢٠ – عذاب جمادات مثل اصنام چگونه جايز است و حال آنكه مجبورند و عذاب و نعيم آنها در كجا است
٢١ – چرا نور ماه از وسط ماه رو بنقصان ميرود و علت خسوف و كسوف چيست
٢٢ – چرا شمس حرارتش بيش از قمر است و چرا با اينكه نور شمس جزئي از هفتاد جزء از نور عرش است نور عرش پيدا نيست
٢٣ – اول چيزي كه خداوند آفريد و اطاعت كرد چيست و اول چيزي كه خلق فرمود و معصيت كرد كدام است و خلقي كه تا آخر دنيا ميماند چيست
٢٤ – در آيه شريفه : و كان ربك قديرا ، چرا بلفظ ماضي تعبير آورده شده

رساله – در جواب بعض اخوان از مسائل زير :
١ – از معني فرمايش امام عليه السلام : ليس الذكر قولا باللسان و لا اخطارا بالبال و الاول للذاكر و الثاني للمذكور
٢ – از معني حديث مروي از اميرالمؤمنين (ع‌) كه وصي پيغمبر (ص‌) سي سال بعد از او ميماند نه يك روز كم نه يك روز زياد و حال آنكه

رساله – در جواب بعض علما در شرح كلام سيد حسين اخلاطي
از كيفيت استخراج اسم مبارك اميرالمؤمنين عليه السلام و كنيه و لقب آن حضرت و بعض اسماء خداوند را از لفظ ( ولي الله ) بقاعده جفر

رساله – در جواب سؤالات زير كه از اصفهان سؤال شده (ملحق‌) اين رساله را در بعض نسخ اسرار العبادة ناميده‌اند:
١ – از بيان دليل عقلي بر نبوت خاصه و امامت خاصه
٢ – سؤال از اسرار نماز و زكوة و حج و خمس و تفسير سوره حمد و توحيد
٣ – حكمت غيبت امام عصر عجل الله فرجه چيست
٤ – حكمت انسداد باب علم چيست با اينكه آن خلاف مقتضاي لطف است
٥ – جمع بين آيه : ليس للانسان الا ما سعي و ان سعيه سوف يري ، با اينكه فرموده‌اند : لا راد لقضائه و لا معقب لحكمه ، و فرمايش ايشان : اذا جاء القدر عمي البصر ، چگونه است
٦ – معني فرمايش امام عليه السلام : تعلق القلب بالموجود شرك و بالمفقود كفر ، چيست
٧ – حقيقت دنياي ملعونه مذمومه و دنياي ممدوحه چيست
٨ – اينكه خداوند فرموده : كمثل الشيطان اذ قال للانسان اكفر فلما كفر قال اني بري‌ء منك ، الخ چگونه كفر عرضي اشد از كفر ذاتي شده
٩ – اگر جاهل صلوة طواف را فاسد بجا آورد و بمحلش برگردد حكمش چيست
١٠ – كسي كه نداند بايد از مجتهد تقليد كرد و بعد دانست چه بايد بكند و چگونه تقليد بكند
١١ – اگر مجتهد ميت اعلم باشد بايد بر تقليد از او باقي بود يا رجوع بحي كرد
١٢ – كسي كه معاند حق و منكر ضروري نباشد ولي نتواند ادله عقليه و نقليه بر عقايد خود بياورد پاك است يا نجس و در اعتقادات چگونه دليلي كافي است
١٣ – اعرف اعلم در مسائل اعتقاديه ميتواند اقتدا بغير اعلم كند ولو اينكه او در فروع اعلم باشد يا نه
١٤ – اذكار و ادعيه افضل از قرائت قرآن است يا نه و آيا اجازه ميفرمائيد بر كليه ادعيه كتب شيعه مداومت كنيم يا آنكه عمل ببعض آنها بايد بشود
١٥ – مسح عربي را در سعي بين صفا و مروه ميتوان پوشيد يا نه و اگر پوشيد سعيش صحيح است يا نه
١٦ – كسي كه مبلغي معين براي توسعه بر خود و اهل و عيالش تحصيل كند از اهل دنياي مذمومه شمرده ميشود يا نه
١٧ – طريق صحيح مجربي در استخاره با تسبيح و قرآن بفرمائيد
١٨ – اگر در استخاره امر يا نهي آمد واجب است كه بمقتضاي آن عمل شود يا نه و آيا واجب است كه در استخاره محض رضاي خدا قصد شود يا صلاح حال خودش را هم قصد كند
١٩ – ذكر خاص مجربي كه براي همه اشخاص و همه حوائج مفيد باشد و سريع الاجابة باشد تعليم فرمائيد
٢٠ – كيفيت سلوك الي الله را در اعمال و اقوال و احوال و كيفيت تهذيب اخلاق را اگر چه باشاره باشد بيان فرمائيد و اكمل اعمال مستحبه و افضل اذكار را بيان فرمائيد

رساله – در جواب مسائلي كه از اطراف بغداد سؤال شده
در نسبت حالت پيغمبر صلي الله عليه و آله با عايشه و بعض مسائل متعلقه باحوال امام عليه السلام و نواب ايشان و مسائلي در فقه و مسائل متفرقه ديگر

رساله – در جواب سائلي از بيست و هفت سؤال زير :
١ – خلق ممكن آيا داخل در حق است يا خارج
٢ – صفات ثبوتيه خداوند حادثند يا قديم
٣ – عدالت و شفاعت چگونه جمع ميشوند و حال آنكه ثبوت هر يك باعث ارتفاع ديگري است
٤ – شيطان را كه گمراه كرد كه سجده بر آدم نكرد
٥ – اهل سنت امر ايشان محكمتر از شيعه بنظر ميآيد كه مقلد چهار مجتهدند تا قيامت بر خلاف شيعه كه ميگويند : قول الميت كالميت ، و هر روز مجتهد جديدي اختيار ميكنند
٦ – سبب طعن اخباريين بر اصوليين چيست
٧ – در حديث است : القبر اما روضة من رياض الجنة و اما حفرة من حفر النار ، و حال آنكه چنين چيزي محسوس و مشهود نيست
٨ – شيعه كه مدعي تحريف و تبديل قرآن شده‌اند بايد قرآن حجت نباشد و اين با عمل ايشان باحكام قرآن تناقض دارد
٩ – چرا حضرت امير عليه السلام همه قرآن را براي دوستان و شيعيان اظهار نفرمود
١٠ – چرا حضرت امير عليه السلام در زمان خلافت فدك را متصرف نشد
١١ – شيعه چرا انكار بر صوفيه دارند و حال آنكه خطبات حضرت امير عليه السلام اقوي حجت و اوضح شاهدي است بر قول آنها
١٢ – اينكه آتش‌پرستان ميگويند عبادت آتش از قرآن مجيد ثابت است و آيه شريفه : فلما قضي موسي الاجل ، تا آخر بر آن دلالت دارد جوابش چيست
١٣ – اگر تقديم مفضول بر فاضل قبيح است چه شد كه حضرت موسي عليه السلام به خضر كه افضل از او بود و از رعاياي او بود محتاج شد
١٤ – اينكه شيعه ميگويند خليفه ثاني كافر و مشرك بوده پس چرا حضرت امير عليه السلام دختر خود را باو تزويج نمود
١٥ – اگر خلفاي ثلثه بر باطل بودند چرا حضرت امير (ع‌) با آنها بيعت فرمود
١٦ – چرا حضرت امير عليه السلام با آن شجاعت و همت تقيه ميفرمود
١٧ – اتفاقي است كه حضرت امام حسين عليه السلام براي امت شهيد شدند پس اهل سنت و جماعت در امت محصورند يا نه
١٨ – اگر ايجاد موجودات رجحان داشت عدم و فنا نمودن براي چه باشد و اگر رجحان نداشت عبث لازم ميآيد
١٩ – بحكم آيه : اليوم اكملت لكم دينكم ، تمامي محتاج اليه امت بايشان رسيده پس حديث : ايتوني بدواة و قرطاس ، چه باشد
٢٠ – وقتي كه خليفه ثاني از آوردن دوات و قلم و كاغذ مانع شد چرا حضرت امير عليه السلام سبقت و مبادرت در آوردن نفرمود
٢١ – شيعيان اعتقاد دارند كه پيغمبر را اقتضاي بشريت نيست اگر اين ثابت است پس چرا در اكل و شرب شريك بشر بود
٢٢ – اگر ملائكه معصومند آنچه از قصه هاروت و ماروت و فطرس و غيره نقل ميشود خلاف آن را ميرساند
٢٣ – اگر حضرت آدم (ع‌) معصوم بود پس چرا گفت : ربنا ظلمنا انفسنا ، تا آخر
٢٤ – آنچه در اخبار ائمه عليهم السلام است درباره باران بر خلاف عقيده حكماست كه ميگويند باران از بخارات متكون ميشود علت چيست
٢٥ – اينكه شيعيان ميگويند دين و مذهب را از عقل بايد شناخت اين پرستش عقل است نه پرستش خدا
٢٦ – اهل سنت ميگويند منع كردن عمر متعة النساء را خالي از حكمت و مصلحت نبوده و مورث طعن نميشود
٢٧ – بنده فاعل مختار است پس اينكه موسي (ع‌) بخداوند عرض ميكند : ان هي الا فتنتك تضل بها من تشاء و تهدي من تشاء ، چه معني دارد اين رساله از سؤال چهارم تا هفتم آن در ضمن مجموعه‌هاي رسائل چاپي سيد مرحوم چاپ شده ولي با مراجعه بنسخه اصل كه موجود است معلوم شد كه رساله در جواب ٢٧ سؤال بشرح فوق ميباشد .

رساله – در حل معماي مشكلي كه بعض از مخالفين ايشان وقتي كه در مراجعت از مكه ببريده وارد شده بودند ساخته بود و آن اين بوده : قرية من قري قسيم نجد ، و متضمن امور غريبه است

رساله مختصره كه براي بعض معاصرين از علماي عارفين برمز مرقوم فرموده‌اند

رساله – جواب مفتي حنفيه بغداد در شرح مقدمه حسابيه مشكلي از كتاب ملل و نحل

رساله – در جواب بعض علماي جبل عامل

رساله – در جواب بعض مؤمنين جبل عامل از بيست و چهار مسأله مهمه

رساله – در جواب مسائلي كه از بحرين سؤال شده

رساله – در جواب بعض اجله از مسائل زير :
١ – چرا اولاد زنا ببهشت نميروند و آيا ممكن است اين فرقه مؤمن بشوند يا نه
٢ – سؤال از معني حديث كه خداوند حضرت آدم را از اكل شجره نهي فرمود ولي خواست كه بخورد كه چگونه با عدل خداوند منطبق ميشود
٣ – سؤال از معني اينكه وارد شده هر كه بمرض اسهال بميرد شهيد مرده و هر كه بمرض سرسام و قولنج بميرد از ما نيست
٤ – در حديث است كه زيارت حضرت سيدالشهداء (ع‌) را هر كس كند آن ايام از عمرش محسوب نشود و حال آنكه مي‌بينيم اكثري را كه در حال اشتغال بزيارت از دنيا ميروند بيان آن را بفرمائيد
٥ – بفرمائيد حقيقت روح چيست و مكانش كجاست
٦ – حقيقت رؤيا را بيان فرمائيد
٧ – آيه شريفه : ليس كمثله شئ ، را طوري تفسير فرمائيد كه مطابق آيد با آيه شريفه : و لله المثل الاعلي
٨ – خداوند با پيغمبران و ائمه صلوات الله عليهم بعدل رفتار ميكند يا بفضل
٩ – علم حكمت را از كدام كتاب تحصيل نمائيم كه لب اللباب را بفهماند
١٠ – اگر حكمتي را از كتاب ملا محسن و ملاصدرا و محيي‌الدين طالب شوند اميد ترقي در آنها هست و عارف بطريق اهل بيت عليهم السلام ميشوند يا نه
١١ – سؤال از حديثي كه امام ميفرمايند اهل اصفهان پنج خصلت ندارند و از آن جمله حب ما اهل بيت سه سؤال آخر در نسخه چاپي قديم چاپ نشده .

رساله – در جواب مسائلي كه از هند سؤال شده

رساله – در جواب سائلي از ٢٥ سؤال :
١ – آيا از واحد بيش از واحد صادر ميشود
٢ – اول صادر از خداوند چه چيز است
٣ – آيا ارواح پس از مفارقت بدن فاني ميشوند
٤ – ارض جنت و نار و سماء آن دو چيست
٥ – محل جنت و نار الآن كجاست و روز قيامت در كجا ميباشد و الآن وقود ( آتش‌گيراي ) نار چيست
٦ – آيا نور قمر از شمس است يا از خود آن
٧ – آيا اسم غير از مسمي است يا عين آن
٨ – صدقه بخويشاوند چطور عمر را زياد ميكند و حال آنكه اجل هر كسي معلوم است
٩ – حقيقت عقل را بفرمائيد كه اقبال و ادبار آن معلوم شود
١٠ – فرق بين قضا و قدر و امضاء و مشيت و اراده چيست
١١ – معرفت خداي تعالي فطري است يا كسبي
١٢ – آيا فواضل مكلف برميگردد يا نه
١٣ – معني اين فرمايش امام عليه السلام چيست كه فرموده‌اند : لك يا الهي وحدانية العدد
١٤ – معني اين فرمايش چيست كه در دعاي كميل ميفرمايند : فغرني بما اهوي و اسعده علي ذلك القضاء
١٥ – چطور جمع ميشود بين اخباري كه در شأن ائمه عليهم السلام وارد شده كه در بعضي فرموده‌اند كه هر شب جمعه بر علم ايشان افزوده ميشود و در بعضي ميفرمايند اگر بر ما افزوده نميشد اينكه در نزد ما هست تمام ميشد و در بعضي ميفرمايند ائمه هر گاه بخواهند بدانند ميدانند و در بعضي فرموده‌اند كه ايشان علم ما كان و ما يكون دارند
١٦ – آيا اميرالمؤمنين (ع‌) با حضرت پيغمبر صلي الله عليه و آله در فضل مساوي هستند يا حضرت پيغمبر افضل ميباشند
١٧ – آيا حضرت قائم عجل الله فرجه از حضرت امام حسن و حضرت امام حسين عليهما السلام افضل هستند يا آن دو بزرگوار از حضرت قائم افضلند
١٨ – اسم بردن حضرت قائم باسم شريف ايشان جايز است يا نه
١٩ – آيا حضرت فاطمه افضل از انبياء اولوا العزم هستند يا نه
٢٠ – آيا در قرآن زياده و تحريف يا زيادتي بدون تحريف صورت گرفته يا نه
٢١ – ولد الزنا مؤمن است يا كافر اگر كافر است نجس است يا نه
٢٢ – تأخير بيان از وقت حاجت جايز است يا نه
٢٣ – تقليد ميت جايز است يا نه
٢٤ – روز قيامت با اطفال مشركين چه ميكنند
٢٥ – جمع بين دو فاطميه جايز است يا نه

رساله – در جواب سائلي از مسائل زير :
١ – چرا با اينكه پيغمبر (ص‌) افضل انبيا هستند مأمور بتبعيت ملت ابراهيم شدند
٢ – ائمه عليهم السلام كه زنده هستند حياتشان در عالم برزخ است يا دنيا يا آخرت
٣ – نسبت ميدهند فرموده‌ايد پيغمبر و ائمه عليهم السلام در خلقت خلق مدخليتي دارند آيا شريك خدايند يا مستقلند يا آنكه امر خلقت

فهرست اجازات سيد اجل امجد مرحوم سيد كاظم رشتي اعلي الله مقامه :
( در اين فهرست تنها اجازاتي كه نسخه آنها موجود بوده ثبت شده است )
اجازات علما به آن بزرگوار (اع‌) :
– اجازه شيخ اجل اوحد مرحوم شيخ احمد بن زين‌الدين احسائي (اع‌)
– اجازه مرحوم سيد عبدالله شبر ( دهم رجب ١٢٣١ )
اجازات آن بزرگوار (اع‌) به ساير علما :
– اجازه به مرحوم آقا محمدشريف اناري ( غره ربيع‌المولود ١٢٥٧ )
– اجازه‌اي كه درباره مرحوم آقاي حاج محمدكريم خان (اع‌) مرقوم فرموده‌اند
– اجازه به مرحوم آقاي حاج محمدكريم خان كرماني اعلي الله مقامه
– اجازه به ملا عبدالخالق يزدي ( ٩ ربيع المولود ١٢٥٩ )
– اجازه ديگر به ملا عبدالخالق يزدي ( عصر جمعه ربيع المولود ١٢٥٩ )
– اجازه به ملا محمدصادق خراساني رضوي ( غره ربيع الثاني ١٢٥٩ )
– اجازه به ميرزا محمد شفيع ابن ميرزا جعفر تبريزي ( ٢٢ شعبان ١٢٥٦ )

 

تمام شد فهرست کتب عالم ربانی مرحوم سید کاظم رشتی اعلی الله مقامه.

تصاویر منسوب به سید مرحوم را میتوانید در قسمت گالری وبسایت مشاده کنید.

 

نسب مرحوم سید کاظم رشتی اع معرفی سید کاظم رشتی اع کشتار کربلا کتاب های سید کاظم رشتی اع سید کاظم رشتی اع سید کاظم رشتی زندگینامه سید کاظم رشتی اع

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. سید محمدعلی اشرفی گفت:

    اللهم صل علی سید القمقام و البحر الزاخر صاحب المفاخر مولانا الامجد و سید المسدد کاظم بن قاسم اعلی الله مقامه الشریف و اجعلنا من خیار اتباعه و المسلّمین لما حمل من اسرار آل محمد صل الله علیهم
    ۰    ۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *