ماه رمضان اول سال است, ماه رمضان, رمضان اول سال, رمضان, اول سال, احادیث ماه رمضان

ماه رمضان، ابتدای سال ما

محرم که مبدأ سال تقویم هجری قمری است، چیزی است که اعراب جاهلیت برگزیده بودند، مانند نوروز که توسط مجوسیان برگزیده شده بود، و دخلی به ما ندارد.

اما طبق احادیث ائمه علیهم السلام و نظر مرحوم محمد کریم خان کرمانی اع، ماهی که حقیقتاً و شرعا، خداوند اول سال قرار داده، ماه مبارک رمضان است. و آن اول سال خدا، اول سال پیغمبر و ائمه هدی علیهم السلام و مومنین است.

از جمله شواهدی که بر این قول ذکر شده:

۱- امام موسی بن جعفر علیه السلام در دعایی که جهت ماه رمضان سفارش میکنند میفرمایند:  ادْعُ بِهَذَا الدُّعَاءِ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ مُسْتَقْبِلَ دُخُولِ السَّنَه.

۲- امام صادق علیه السلام میفرمایند: لَیْلَهُ الْقَدْرِ هِیَ أَوَّلُ السَّنَهِ، وَ هِیَ آخِرُهَا

۳-و در جای دیگر فرموده اند : رأس السنه لیله القدر یکتب فیها ما یکون من السنه إلى السنه

۴- اصبغ بن نباته روایت میکند که امیرالمؤمنین علیه السلام در ماه رمضانی که شهید شدند فرمودند: أَتَاکُمْ شَهْرُ رَمَضَانَ وَ هُوَ سَیِّدُ الشُّهُورِ وَ أَوَّلُ السَّنَه

۵- امام صادق علیه السلام میفرمایند: إِذَا سَلِمَ شَهْرُ رَمَضَانَ سَلِمَتِ السَّنَهُ وَ قَالَ رَأْسُ السَّنَهِ شَهْرُ رَمَضَانَ.

۶- همچنین امام صادق ع در تفسیر آیه  إِنَّ الشُّهُورَ عِنْدَ اللَّهِ اثْنا عَشَرَ شَهْراً فِی کِتابِ اللَّهِ یَوْمَ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ میفرمایند: فَغُرَّهُ الشُّهُورِ شَهْرُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ هُوَ شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَلْبُ شَهْرِ رَمَضَانَ لَیْلَهُ الْقَدْرِ وَ نُزِّلَ الْقُرْآنُ فِی أَوَّلِ لَیْلَهٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ فَاسْتَقْبِلِ الشَّهْرَ بِالْقُرْآنِ.

این احادیث شریف را به عنوان نمونه ذکر کردم و احادیثی که دلالت بر این مطلب دارد بیش از این هاست. و از همین جهت است که شب های قدر در این ماه قرار گرفته تا آنچه که در طول سال انجام میشود را خداوند مقدر کرده و ملائکه بر امام علیه السلام نازل کنند.

لذا نبی اکرم صلی الله علیه و آله، این ماه را، که در آن حکم تمام سال تقدیر میشود، برای امت ماه پرهیزگاری قرارداده، تا در این ماه بخاطر روزه بودن کمتر معصیت کنیم و عبادتی بکنیم و صفای نفسی پیدا کنیم و قربی به خداوند بیابیم تا رحمت خداوند بر امتش قرار بگیرد. و هر کس از فرصتی که پیامبر رحمت (ص) قرار داده استفاده نکند و عبادات و دعای خود را زیاد نکند، آنچه حکمت و عدل خداوند بر ملک جاری میشود، بر او نیز جاری خواهد شد، و او را حقی بر خدا نیست.

مرحوم کرمانی اع میفرمایند

پس ماها باید در این ماه به عبادت بکوشیم، می‏ باید در شبهای قدر عبادت را زیاد کنیم، به نماز و دعای خود بیفزاییم و در این شبها استغفار زیاد کنیم از گناهان خود و تضرع و زاری زیاده نماییم شاید کرم او شامل حال ما بشود و در این سال تقدیر امور ما و آنچه باید به ما برسد به خیر جاری شود.

حال که دانستیم ماه رمضان اول سال است، لازم است در اول سال تجدید عهدی با امام عصر کنیم تا بدین وسیله ایمان ها تازه شده و معرفت ها زیاده شود. لذا در ایام این ماه، طبق سنت مرحوم کرمانی اع ظهور و علامات و ما یتعلق آن را از موضوعات وبسایت قرار میدهم، تا انتظار و شوق ظهور در دل مؤمین زنده شود.

اَللَّهُمَّ اِنِّی اُجَدِدُ لَهُ فِی هَذَا الیَوْمِ وَ فِی کُلِّ یَوْمٍ عَهْدًا وَعَقْدًا وَ بَیْعَهً فِی رَقَبَتِی

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ دیدگاه‌

  1. صالح گفت:

    سلام چرا ترجمه احادیث رو قرار نمیدید به همراهشون…من فک میکنم یکم سستی میکنید در این زمینه 🙂 ترجمه بزارید که ما هم که عربی بلد نیستیم بفهمیم امام چه فرمودند.

  2. صالح گفت:

    دو کلمه را بلد بودن و دو کلمه را بلد نبودن موجب بد فهمی کلام امام میشود. به ه حال اگر ترجمه ها را بگذارید قطعا مفید تر خواهد بود برای امثال بنده که سواد عربیشان نزدیک صفر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *