واقعه همدان میرزا محمد باقر همدانی میرزا محمد باقر شریف طباطبایی حمله به شیخیه در همدان بنی عباس باقریه

واقعه همدان

بزرگترین درگیری فیزیکی شیخیه و غیر شیخیه در سال ۱۳۱۵ هجری قمری در همدان روی داد، که به مدت سه روز به قتل و غارت و اِعمال جنایت بر شیخیه مشغول شدند. و آن غائله بس دردناکی بود که به عمد در صفحات تاریخ خاک شده و حتی در عموم شیخیه نیز جز در طائفه باقریه سخنی از آن نیست. بگذریم…

داستان از آنجا شروع شد که در عید فطر ۱۳۱۵ سید عباسی نامی از وعاظ اصولی فتوی به حلال بودن جان و مال و ناموس شیخیه داد، و بعد از نماز ظهر و عصر روز عید فطر، چندی از اشرار همدان به خانه های شیخیه حمله ور شدند، چند تن را زخمی کرده و خانه ها و مغازه های ایشان را غارت کرده و بین خود تقسیم نمودند. همچنین با اسلحه به خانه مرحوم میرزا محمد باقر همدانی (رح) حمله ور شدند که با دفاع شیخیه رو برور شده و با چند تبادل گلوله روز اول گذشت.

در همان شب مرحوم همدانی در برفی سنگین از همدان فراری شده و به سمت تهران و سپس جندق حرکت کردند.

روز دوم سید عباسی حکم کرد که هر کسی از شیخیه را به دست آوردید، به بدترین عقوبات به قتل برسانید، و دستور داد که منزل مرحوم همدانی را محاصره کرده و خون و ناموس و اموال ایشان را هدر و حلال اعلام کرد. و به روستا های اطراف نیز خبر دادند که همگی برای جهاد و قتل و غارت شیخیه در شهر حاضر گردند.

پس از آنکه خانه را محاصره کرده و از نبود مرحوم همدانی مطلع شدند، خانه ایشان را آتش زده و رو به خانه های دیگر افراد شیخیه نمودند، عده ای را با نفت سوزانیدند، عده ای را از پشت بام ها پرتاب کردند، شخصی بنام کربلایی هادی عصار را گفتند مشایخت را لعنت کن و چون اِبا کرد، شیشه نفتی به گلویش ریخته و آتش زدند. شخص دیگری را پایمال اسب کرده و سپس طنابی به پایش بستند و در سنگ فرش کوچه ها میکشانیدند. کودکی را با آب جوش سماور شهید کردند و کودکی تازه فوت شده را از قبر درآورده و آتش زدند ووو تا اینکه روز دوم نیز اینگونه به پایان رسید.

روز سوم، سید عباسی دستور داد که کشتار شیخیه را متوقف کرده و هر یک از ایشان را که به دست آوردند به حضور او بیاورند تا اسلام را بر آنها عرضه کرده و مسلمان شوند. پس باقی مانده از شیخیه را با چوب و چماق به مجلس او میبردند تا از آنها به مسلمانی اعتراف بگیرند! و به زور، شهادتینی که هر صبح و شام بر لبشان نقش بسته است را به آنها آموزش دهند!

برای احضار در مجلس عباسی، بر سر هر گذری ایشان را نگاه می داشتند و تماشاگران از مرد و زن ایشان را لعنت می‌کردند و این اسیران، آرزو می‌کردند که کاش دیروز کشته می‌شدند.

شرح کامل واقعه را میتوانید در کتاب تاریخ عبرة لمن اعتبر (کتابخانه – بخش کتب متفرقه) بخوانید، که توان نوشتن نیست…

اینک ۱۲۳ سال از آن واقعه گذشته و تاریخ سکوتی سنگین در مقابل آن کرده است. لذا لازم دیدم در سالروز این واقعه هائله اشاره ای بکنم تا لااقل خود شیخیه از آنچه بسرشان آمده خبر داشته باشند و محققین نیز اندکی انصاف دهند، شیخیه ای که به اعتراف دشمنانشان از متشرع ترین شیعیان بوده و جز ذکر فضائل ائمه علیهم السلام حرفی نداشتند، بر چه اساسی جان و مال و ناموس ایشان حلال شد و جنایاتی بسرشان آمد که پیامبر (ص) از اعمال آن بر کفار و مشرکین منع میکرد.

البته شاید اگر شیخیه یک پارچه بودند هیچگاه دشمنان جرأت چنین کاری را نمیکردند، و شاید هم از باب نحن اوقعنا الخلاف بینکم بدتر میشد، الله اعلم…

واقعه همدان میرزا محمد باقر همدانی میرزا محمد باقر شریف طباطبایی حمله به شیخیه در همدان بنی عباس باقریه

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

 1. هومن گفت:

  یک کتاب که در بخش دانلود در مورد این غائله بود را کامل خواندم موضوع آن شیخ شش انگشتی و زائد الخلقه خیلی جالب بود ولی اگر اطلاعاتی دارید راجع سادات عباسی و اینکه به چه دلیل به سادات فاطمی فخر می فروشند و در این کتاب هم آمده بود مطلبی بفرمایید
  در ضمن عید فطر هم مبارک أعاده الله على الجمیع بالخیرات و المسرّات
  ۰  ۰
  • واقعه همدان میرزا محمد باقر همدانی میرزا محمد باقر شریف طباطبایی حمله به شیخیه در همدان بنی عباس باقریه منصف گفت:

   سلام علیکم
   قطعا جای فخری ندارد که بخواهند دلیل داشته باشند، و هر چه هست از کبر و حسد است.. مطلب خاصی هم از ایشان نیست جز اینکه غیر از حکومت بنی عباسی که گذشت، در آخر الزمان دوباره بر بلاد عجم حکومت خواهند کرد که توضیح آن در مطالب مربوط به ظهور منتشر شده در ماه رمضان گذشت.
   عید فطر بر شما هم مبارک باشد و طاعات عباداتتان در ماه مبارک انشاء الله مورد قبول خداوند قرار گرفته باشد.
   ۱   ۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *