قرآن محشی, قرآن کما انزل, شب قدر, سوره قدر, تفسیر سوره قدر

سوره قدر از قران محشی

قرآن محشی، قرآنی است که توسط مرحوم حاج محمد کریم خان کرمانی اع حاشیه زده شده و اسرار بسیاری از بواطن قرآن و بعضا موارد کما انزل را به طور مختصر اشاره میکنند.حال به مناسبت ایام، حاشیه های ایشان را به سوره مبارک قدر ذکر میکنم تا معرفت بیشتری نسبت به این سوره داشته باشیم.

(بسم اللّه الرحمن الرحیم)

سوره قدر در مکه نازل شده و پنج آیه دارد، و همانطور که سوره توحید شناسنامه و معرفی کنند خداست، سوره قدر هم معرفی کننده پیامبر و اهل بیت است علیهم السلام.

(انّا انزلناه فی لیله القدر)(۱)

۱- در شب قدر امر تمام سال نازل میشود.

۲- در شب قدر حضرت محمد (ص) و علی (ع) خلق شده اند.

۳- روایت شده ماه رمضان غرّه (اول) سال است و قلب ماه رمضان شب قدر است.

۴- معنی شب قدر این است که خداوند در آن آنچه را که تا روز قیامت میباشد را مقدر کرده.

۵- از امام باقر علیه السلام روایت شده:  خانه ى على و فاطمه علیهم السلام، حجره ى رسول الله صلى الله علیه و آله است و سقف خانه شان عرش رب العالمین است. در قعر خانه شان شکافى است که از آن تا عرش، پرده از معراج وحى برداشته شده است و ملائکه هر صبح و شام و هر ساعتى و هر لحظه اى با وحى الهى بر آنان نازل مى شوند و رشته ى فوج ملائکه فرودآینده قطع نمى شود: گروهى فرود مى آیند و دسته اى بالا مى روند… و همانا خداوند بر قوّت دیده ى محمد، على، فاطمه، حسن و حسین علیهم السلام بیفزود تا عرش را مشاهده مى کردند و جز عرش، سرپوشى براى خانه هایشان نمى دیدند. خانه هاشان به عرش رحمان مسقف است و معراج هاى ملائکه و روح در خانه هاى ایشان است، به اذن پروردگارشان بکل امر سلام.  سپس روای میگوید من کل امر و سپس امام علیه السلام بر بکل امر سلام تاکید کرده و میفرمایند اینگونه نازل شده.

(و ما ادراک ما لیله القدر)(۲)(لیله القدر خیر من الف شهر)(۳)

۱- لیله القدر، فاطمه سلام الله علیها میباشد.

۲- و الف شهر ملک بنی امیه است که هزار ماه بود، یعنی یک شب از امام عادل بهتر است از هزار ماه بنی امیه.

(تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر)(۴)

۱- (ملائکه) مؤمنینی هستند که دارای علم آل محمد علیهم السلام میباشند.

۲-(روح) روح القدس است که بزرگترین ملائکه میباشد.

۳- (فیها باذن ربهم) یعنی به اذن امامشان (ائمه علیهم السلام).

۴- میفرمایند که بر روی سلام وقف کنیم یعنی بخوانیم تنزل الملائه و الروح فیها باذن ربهم بکل امر سلام و آیه بعد هی حتی مطلع الفجر و میفرمایند که روایت است اینگونه نازل شده.

(سلام هی حتی مطلع الفجر)(۵)

۱-(سلام) را به معنای مسلم بودن امور گرفته اند یا تسلیم کردن امور توسط ملائکه یا این که این شب از هر چیزی سلامت است.

۲- فجر یعنی قیام امام عصر (عج).

صدق الله العلی العظیم و صدق مولانا الکریم

 

منصف

یک دوستار آل محمد علیهم السلام که سعی بر نگاه منصفانه دارد

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲۳ دیدگاه‌

 1. هومن گفت:

  موارد کما أنزل چیست !؟ مگر طایفه شیخیه قائل به وجود تحریف یا نقصان در قرآن کریم است !؟

  • منصف گفت:

   کما انزل اصطلاحی است که خود ائمه بکار برده اند. مکتب شیخیه به چیزی قائل است که ائمه علیهم السلام قائلند و یک حرف از خودشان اضافه نکرده اند.
   قرآن امروزی به تسدید امام زمان ع کاملا صحیح و قابل استفاده است و تا زمان ظهور مکفی است. اما همه قرآن نیست و بسیاری از آن را عمر و عثمان حذف کردند.
   تمام قرآن را حضرت علی ع جمع نمود و به عمر هم عرضه کرد اما عمر گفت همین مصحف عثمان ما را کافی است و علی ع فرمودند تا قیام قائم عج دیگر این قرآن را نمی بینید.
   و احادیث زیادی در این باره موجود است و بعضی از موارد نقص را هم ائمه ذکر کرده اند اما کل آن را امام عصر عج خواهد آورد همانطور که فرموده اند یَقُومُ الْقَائِمُ بِأَمْرٍ جَدِیدٍ وَ کِتَابٍ جَدِیدٍ و در جایی دیگر فرموده اند بقرآن جدید. و هو علی العرب شدید.

 2. هومن گفت:

  قال الله تعالى إنَّا نحن نزلنا الذکر و إنَّا له لحافظون

 3. هومن گفت:

  در زمانی که بنده حقیر در کشورهای خلیج اقامت داشتم از دور با برخی آقایان عرب که خود را شیخیه از شاخه احقاقیه معرفی می کردند و مرکزشان مسجد امام صادق کویت بود سلام و علیک داشتم غالبا آنها توجه چندانی به کلام الله مجید نداشتند و غالب اهتمام آنها به أدعیه مبالغه آمیز من جمله جامعه کبیره بود و متاسفانه این ها فقط خود راشیعه واقعی می دانستند و شیعیان دیگر بتریه لقب می دادند!

  • منصف گفت:

   در مورد زیارت جامعه که از اعظم معارف و گنجینه های شیعه هست اینطور نفرمایید..
   احقاقی ها ان شاءالله نجاتشان بوسیله همین اهتمامشان در زیارت جامعه خواهد بود.

   اما در اینکه از قرآن غافل باشند یا فقط خود را شیعه بدانند قطعا با آنها مخالفیم و همه جهل ها و انحرافاتی که در آنها است از آن است که بنای دشمنی با مرحوم کرمانی اع برداشته و خود را از علوم آن جناب محروم کردند. و قطعا همان زیارت جامعه را هم آنطور که باید و شاید نمیفهمند

   • هومن گفت:

    ببخشید سوْال زیاد شد مگر بین شاخه احقاقیه و باقی شیخیه اختلاف وجود دارد !؟ چون شاخه احقاقیه غالبا می کویند باقی شاخه های شیخیه منقرض شدند و لذا بیشتر شیعیان در کویت و بصره و احساء تابع احقاقیه هستند ( بنده حقیر شیخی نیستم و زیاد اطلاع ندارم )

    • منصف گفت:

     مشکلی نیست، وظیفه بنده پاسخگویی به محققین است.
     شیخیه احقاقیه بعد از مرحوم سید کاظم رشتی اع به جانشین ایشان مرحوم حاج محمد کریم خان کرمانی اع رجوع نکرده و پیروی شخصی بنام ملا محمد باقر اسکویی را کردند. البته تا اینجا مشکلی نبود تا اینکه ملا محمد باقر بخاطر تحکیم جایگاه خود دست به تکفیر مرحوم کرمانی اع زد. البته برای هر منصفی که بین آن دو قضاوت کند، حق آشکار است.

     اما همینکه چنین حرفی به شما زده اند از ضعف ایشان است که مبادا کسی پی تحقیق درون شیخیه برود.. از نظر جمعیتی، جمعیت آن ها را نمیدانم اما مقلدین مرحوم کرمانی اع، حداقل ۲۰۰ هزار نفر هستند که عمدتا در عراق و ایران میباشند. البته به جمعیت نیست و انقراض را باید در کتب هر دو طرف جستجو کنید. از نظر تعداد، کتب تمام علمای احقاقیه اندازه کتب یکی از شاگردان مرحوم کرمانی اع نیست و همینطور از نظر محتوی سطح علمی هر دو طرف کاملا مشهود است. و با خود مرحوم کرمانی اع که به هیچوجه قابل مقایسه نیستند.
     و فکر نکنید که این حرف را برای بزرگ کردن مرجع خود میگویم، خودتان هم یک روز وقت بگذارید و صرفا فقط عناوین کتب دو طرف را مشاهده کنید به حرف بنده خواهید رسید.

 4. هومن گفت:

  خیلی ممنون ظاهر موضوع برای من روشن شد ولی آیا میشود به یک نمونه از مواضع خلاف بین دو شاخه اشاره مختصر کنید تا معلوم شود خلاف در چه سطحی بوده ( البته خود بنده هم متوجه غرور بیش از اندازه احقاقیه شدم وقتی به جوانی کم سن و سال که لقب ایت الله معظم و حکیم ربانی بدهند ! و او را مرجع على الإطلاق کنند )

  • منصف گفت:

   اکثر ایراداتشان که تهمت است مثل اینکه میگویند نعوذ بالله مرحوم کرمانی قائل به طهارت پوست خوک شده..
   اما از معدود ایراداتی که واقعیتی دارد که البته باز هم به عناد با تغییراتی بیان میکنند بحث رکن رابع و همین مادر بودن حضرت علی ع است که برای شما توضیح دادم.

   همین ملا محمد باقر چند کتاب تحت عناوین احقاق الحق و مصباح المنیر بر رد مرحوم کرمانی اع نوشته که اگر بخوانید میبینید کلا متوجه کلام ایشان نشده است

 5. هومن گفت:

  خیلی ممنون برای توضیحاتتون بنده در یکی از دانشگاه های عربی فقه خواندم و خیلی از مسائل نادر و فتاوای غریب فرق مختلفه را شنیدم مثلا همین موضوع طهارت سک و خوک مذهب بعضی از ظاهریه ( اتباع دَاوُدَ بن علی الأصفهانی )است یا مسأله عدم تحدید مسافت برای نماز قصر که گویا فتوای محمد کریمخان هم هست مذهب طایفه زیادی از علماء از جمله ابن حزم است على أی حال از اطلاعات شما ممنونم ان شاء الله همگی در روز قیامت جلوی رسول الله صلى الله علیه وسلم روسفید باشیم

  • منصف گفت:

   در مورد طهارت سگ و خوک تهمت زده اند و حتی فکر کنم نجاست ایشان ضروری باشد.
   اما در مورد نماز قصر مرحوم کرمانی میفرمایند ( واجب است تقصیر یعنی شکستن نماز هنگامی که مسافت مسافرت به دو برید برسد یعنی هشت فرسخ بشود که عبارت از بیست و چهار میل است و آن مسافتی است که قطار شتران در یک روز می‌پیماید نه مسافتی که استر و چارپای سریع السیر می‌پیمایند ) . رساله توضیح المسائل ایشان در بخش دانلود کتاب هست.

   همینکه جمیعا با محبت اهل بیت علیهم السلام مقر به ضروریات باشیم و یکدیگر را تکفیر نکنیم ان شاء الله نجات پیدا میکنیم.. موفق باشید

 6. هومن گفت:

  البته من رساله ایشان را ندیدم ولی موضوع عدم تحدید مسافت نماز مسافر را در رساله ای که در مورد مناظره ایشان با بعضی شاهزادگان قاجار نوشته شده خوانده ام که آنجا گفته اند شخص به مجرد نیت سفر مسافر محسوب می شود ( یعنی قبل از مغادره بنیان بلد و این مذهب طایفه ای از علماء است ) ولی اگر در رساله این طور است حتما فتوای آخر ایشان بوده است از أطاله کلام عذر می خواهم

  • منصف گفت:

   آن مناظره ها همه جعلی است و هیچ سندیتی ندارد..
   در مواردی که در آن رساله اشاره میکند که مثلا مرحوم کرمانی مساله ای بدیهی را نمیدانستند در هر یک از آن علوم کتب مفصلی نوشته اند و نظریات بدیعی داشته اند، مانند نجوم، طب، شیمی ریاضیات و غیره.. و بعضا به مواردی اشاره کرده اند که ده ها سال بعد افرادی مانند پاستور آن نظریه را به نام خود ارائه کرده و هیچکدام از ایرانی ها از چنین افتخاراتی برای کشورشان خبر ندارند.
   دشمنان ایشان روشی نمانده است که بر علیه ایشان تست نکرده باشند.
   حتی مواردی داشتیم که در کتب ایشان دست میبردند یا نامه ای به اسم ایشان درست میکردند و به مردم نشان میدادند تا باعث تنفیر قلوب شود

 7. هومن گفت:

  این درست است چون در همان رساله موضوع پیش و پا افتاده ای مثل ماده لغت تلمیذ بحث شده و اینکه محمد کریمخان نمی دانسته در کدام باب قاموس باید این کلمه پیدا شود !؟ من که مدت کمی صرف و نحو خواندم هم می دانم ماده تلمیذ تلم است ! یا اینکه نوشته بود محمد کریمخان سالها اشتباها قبله را تعیین کرده بوده و رو به بیت المقدس نماز می خوانده

  • منصف گفت:

   ایشان در نحو کتاب تذکره و در صرف کتاب تبصره را نوشتند که بی نظیر است ، همینطور چند تن از شاگردان ایشان لغت نامه عظیمی به نام معیار اللغه تحت اشراف ایشان گرداوری کرده اند که به چاپ های امروزی فکر کنم ۱۵ جلد بشود. همینطور اگر متون عربی ایشان را بخوانید شاید به روانی و فصاحت آن کمتر متنی دیده باشید.

   خلاصه کتب بجا مانده از مرحوم کرمانی اع گواه علوم ایشان است نه چند مناظره ساختگی که معلوم نیست از کجا درآمده.. و اگر بنای قضاوت در مورد اشخاص چنین باشد، با احادیث جعلی ائمه علیهم السلام ریشه شیعه زده میشد.

   و در مورد قبله هم ایشان چندین رساله در علم نجوم دارند، اسطرلاب اختصاصی داشتند (رساله حلقه کریمیه ایشان را مشاهده کنید)، قبله یابی که از هر بچه ای هم بر می آید

 8. صالح گفت:

  سلام اقا هومن خیلی ناراحت شدم که درباره زیارت جامعه اونطور سخن گفتید زیارت جامعه شاهنشاه و سلطان تمامی ادعیه های هست که از اهل بیت به ما رسیده. درک درست زیارت جامعه یعنی شناخت واقعی اهل بیت.

 9. صالح گفت:

  تا امروز نمیدونستم احقاقیه انقد با ما تفاوت دارن که کارو به تکفیر کشوندن برام تعجب اور بود که شیخ باقر اسکویی اقای بزرگوار رو تکفیر کرده یعنی خودبیتی و ریاست طلبی چطور ادمو جهنمی میکنه
  میگم این کتاب احقاق الحق یعنی در رد اقای بزرگوار نوشته شده؟ یکبار در کتابخانه پیداش کرد و تصمیم داشتم بخونم حالا حتما میخونمش روزی تا ببینم چی گفته

 10. حامد گفت:

  سلام علیکم
  ببخشید از کجا می توانم کتاب قرآن محشی تهیه کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *